9.8 C
Prizren
E premte, 1 Dhjetor, 2023

Për shtatë drejtori, 22 kandidatë për drejtor të Qeverisë “Muja III”

Shtepia e Bardhe-PrizrenNjëzetedy kandidatë nga PDK-ja deri më tash synojnë të bëhen pjesë e Qeverisë “Muja III”.Emrat e tyre tashmë edhe zyrtarisht janë propozuar para kryetarit të Komunës, Ramadan Muja.

Ky numër i kandidatëve,ndërkaq pritet edhe të rritet.

PDK-ja nëse nuk rritet numri i drejtorive, do të qeverisë vetëm me shtatë prej tyre. Pjesa tjetër e Ekzekutivit, do t’i takojë partive të tjera politike me të cilat kanë hyrë në koalicion.

Burimet e “PrizrenPress”-it bëjnë të ditur se ambiciet e shumta për t’u bërë drejtor i Ekzekutivit, kanë ndikuar në vonesën e krijimit të qeverisë së re të Ramadan Mujës.

“Vetë numri i të propozuarve tregon tashmë qartë se ambiciet për t’u bërë pjesë e qeverisjes së re të Mujës është i madh. Krejt po donë të bëhen pjesë e kësaj qeverisje”,tregon burimi.
Sipas të njëjtit burim numri i kandidatëve për t’u bërë pjesë e Qeverisë

“Muja III” ende mund edhe të rritet.

“Ka mundësi që edhe disa nëndegë të tjera t’i sjellin propozimet e tyre”.

Edhe pse ka kaluar më shumë se dy muaj që kur kanë përfunduar zgjedhjet,PDK-ja në Prizren nuk ka arrit të formojë qeverinë e re.
Kryetari Ramadan Muja në fundvit pat premtuar se do të zgjedh shumë shpejtë përbërjen e qeverisë së re, mirëpo një gjë e tillë ende nuk ka ndodhë.

Ndërkaq, partitë në koalicion, ato opozitare dhe shoqëria civile kanë kërkuar nga kryetari Ramadan Muja që të formojë sa më shpejt qeverinë e re në Prizren. Përfaqësuesit e KDI-së, po ashtu kanë rekomanduar Mujën që të mos rritë numrin e drejtorive vetëm për t’i plotësuar ambiciet e njerëzve politik./PrizrenPress.com/

 

 

Previous article
Next article

Më Shumë

Nëntori, muaji i shenjtë mbarëkombëtar

Prof.dr. Xhafer Beqiraj Zonja dhe zotërinj, sot jemi mbledhur këtu për të festuar një nga ditët më të rëndësishme të historisë sonë kombëtare, Ditën e...

Asociation “Loyola-Gymnasium” shpall konkurs për një mësimdhënës/e të lëndës së matematikës

Asociation “Loyola-Gymnasium” shpall të lirë këtë vend pune: Një mësimdhënës ose mësimdhënëse për lëndën e matematikës. Kandidati duhet të fillojë punën më 09.01.2024 deri më 30.06.2024,...

Lajmet e Fundit