33.8 C
Prizren
E enjte, 29 Korrik, 2021

Për shtatë drejtori, 22 kandidatë për drejtor të Qeverisë “Muja III”

Shtepia e Bardhe-PrizrenNjëzetedy kandidatë nga PDK-ja deri më tash synojnë të bëhen pjesë e Qeverisë “Muja III”.Emrat e tyre tashmë edhe zyrtarisht janë propozuar para kryetarit të Komunës, Ramadan Muja.

Ky numër i kandidatëve,ndërkaq pritet edhe të rritet.

PDK-ja nëse nuk rritet numri i drejtorive, do të qeverisë vetëm me shtatë prej tyre. Pjesa tjetër e Ekzekutivit, do t’i takojë partive të tjera politike me të cilat kanë hyrë në koalicion.

Burimet e “PrizrenPress”-it bëjnë të ditur se ambiciet e shumta për t’u bërë drejtor i Ekzekutivit, kanë ndikuar në vonesën e krijimit të qeverisë së re të Ramadan Mujës.

“Vetë numri i të propozuarve tregon tashmë qartë se ambiciet për t’u bërë pjesë e qeverisjes së re të Mujës është i madh. Krejt po donë të bëhen pjesë e kësaj qeverisje”,tregon burimi.
Sipas të njëjtit burim numri i kandidatëve për t’u bërë pjesë e Qeverisë

“Muja III” ende mund edhe të rritet.

“Ka mundësi që edhe disa nëndegë të tjera t’i sjellin propozimet e tyre”.

Edhe pse ka kaluar më shumë se dy muaj që kur kanë përfunduar zgjedhjet,PDK-ja në Prizren nuk ka arrit të formojë qeverinë e re.
Kryetari Ramadan Muja në fundvit pat premtuar se do të zgjedh shumë shpejtë përbërjen e qeverisë së re, mirëpo një gjë e tillë ende nuk ka ndodhë.

Ndërkaq, partitë në koalicion, ato opozitare dhe shoqëria civile kanë kërkuar nga kryetari Ramadan Muja që të formojë sa më shpejt qeverinë e re në Prizren. Përfaqësuesit e KDI-së, po ashtu kanë rekomanduar Mujën që të mos rritë numrin e drejtorive vetëm për t’i plotësuar ambiciet e njerëzve politik./PrizrenPress.com/

 

 

Previous articleBesniku i LDK-së
Next articleSekreti i Vlorës

Më Shumë

Avokati Hodaj: Turqia mund të jetë njëri nga shtetet që garantoi për Thaçin

Avokati Taulant Hodaj ka thënë se në bazë të të dhënave nga gjykata për shtetet që kanë dalë garantuese për lirimin e përkohshëm të...

Familjarët identifikojnë të dashurit e tyre që vdiqën në aksidentin në Kroaci, lot e britma në spital

Ishte e dhimbshme për të parë lotët dhe për të dëgjuar britmat e familjarëve të personave që vdiqën në aksidentin e sotëm. Ata mbërrinë...

Varroset 55-vjeçari nga Randobrava që vdiq në aksidentin tragjik në Kroaci

Është varrosur njëri nga viktimat e aksidentit tragjik që ndodhi mëngjesin e së dielës në Slavonski Brod të Kroacisë. Në këtë aksident janë regjistruar 10...

Prizren, dënohet me 800 euro për armëmbajtje pa leje

Lulzim Pasuli  është dënuar të martën me 800 euro pasi e ka pranuar se ka mbajtur me vete pa leje një pistoletë të tipit...

LDK-ja në Prizren thotë se Haskuka po realizon punime në prag të zgjedhjeve

Lidhja Demokratike e Kosovës(LDK) në Prizren akuzon pushtetin lokal se po realizon punime në prag të zgjedhjeve. Sipas këtij subjekti politik, realizimi i punimeve në...

Fjalët prekëse për të rejën nga Rahoveci që vdiq në Kroaci: Krusha t’ka prit me i pri valles e me ia hijeshu dasmat

Në mesin e viktimave në aksidentin e djeshëm në Kroaci, është edhe e reja Anjeza nga komuna e Rahovecit. Një familjare e saj ka shkruar...

Asnjë i vdekur dhe 42 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit

Asnjë person me COVID-19 nuk ka vdekur në 24 orët e fundit në vend.   Në ndërkohë, edhe 42 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus nga...

Alushani (VV): Të palogjikshme veprimet e opozitës në Prizren

Asambleistja nga Vetëvendosje në Kuvendin Komunal të Prizrenit, Dafina Alushani, ka thënë se veprimet që ndodhën këtë të enjte në seancë nuk ishin të...

Në Spitalin e Prizrenit po trajtohet një pacient me COVID-19

101 pacientë janë duke u trajtuar në klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitar të Kosovës dhe spitaleve të përgjithshme, prej tyre 23 të konfirmuar...

10 muaj burgim zyrtarit të Komunës së Prizrenit

Gjykata Themelore në Prizren ka dënuar me 10 muaj burgim zyrtarin e Komunës së Prizrenit, N.M., për keqpërdorim të pozitës zyrtare. N.M., në cilësinë e...

Sot varroset 18 vjeçarja nga Krusha e Madhe që vdiq në aksidentin në Kroac

18 vjeçarja Anjeza Bellanica, që vdiq në aksidentin tragjik në Slavonski Brod të Kroacisë, do të varroset sot. Varrimi i Anjeza Bellanicës, që është një...

Motra e 18-vjeçares që vdiq në aksidentin tragjik me shkrim prekës: A pate shumë dhimbje shpirti jem?

Anjeza Bellanica është një nga viktimat e aksidentit tragjik në autostradën Sllavonski Brod në Kroaci. Motra e saj i ka dedikuar një shkrim prekës...

Hajnat vjedhin para dhe stoli ari nga një shtëpi në Prizren

Një burrë ka raportuar në polici se persona të panjohur me përdorim force kanë depërtuar në shtëpinë e tij ku kanë vjedhë para të...

Letra e Faik Konicës drejtuar gazetës “Giornale d’Italia”

Nga Aurenc Bebja, Francë – 24 Korrik 2021 “Giornale di Udine” ka botuar, me 11 qershor 1920, në ballinë, letrën që Faik bej Konica i...

25 raste të reja me COVID-19 brenda 24 orëve në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK dhe laboratorët private me metodën RT-PCR, si dhe laboratorët publike dhe private...

Dogana shënon rekord në të hyra, mbi 700 milionë euro deri më sot

Dogana e Kosovës ka mbledhur mbi 700 milionë euro të hyra, nga 1 janari deri më dje, 26 korrik. Sipas njoftimit të Doganës, kjo është...

Lajmet e Fundit