14.8 C
Prizren
E hënë, 26 Shtator, 2022

Sekreti i Vlorës

Vlora CitakuuTë gjithë e kujtojnë të ftohtin e 17 shkurtit 2008. Rrezet e diellit të ditës më të shënuar në historinë e kosovarëve nuk kishin arritur që atë ditë të ngrisin temperaturat. Tensionin në Kosovë, e kishte ngritur megjithatë akti që do të ndodhte pikërisht në atë ditë. Vlora Çitaku, tash ministre e Integrimeve, ka qenë zyrtarja në krye të ekipit që po organizonte ceremoninë që do të shënonte bërjen e shtetit.

Dita më e madhe e kosovarëve po përcillej edhe nga misteri. Zyrtarët kosovarë në koordinim me ndërkombëtarët kishin vendosur që gjithçka të ishte e fshehtë. Secili vendim nuk duhej të paralajmërohej. E gjitha për shkak të sigurisë. I ftohti dhe sekretet janë dy elementët që i kujtohen Çitakut tash gjashtë vjet pas asaj dite.

“Bënte acar i madh, por tensioni ndihej në atmosferë që disa ditë më parë. Unë isha edhe më e tendosur sepse e dija një sekret që nuk mund ta ndaja me askënd. As me familjarët më të afërt”, ka thënë Çitaku në një rrëfim për gazetën Tribuna.

Më Shumë

Neymar u largua nga intervista – pas pyetjes për Kylian Mbappé

Neymar ka shkaktuar një bujë të madhe me përgjigjen e tij ndaj një pyetjeje në lidhje me bashkëlojtarin te Paris Saint-Germain, Kylian Mbappe. Braziliani startoi...

Prizren, 7 aktakuza kundër 7 personave për vepra të ndryshme penale

Prokurori i Shtetit njofton se gjatë 24 orëve të fundit nga prokuroritë themelore janë ngritur gjashtëdhjetepesë (65) aktakuza kundër shtatëdhjetetre (73) personave, për vepra...

Lajmet e Fundit