21.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Maj, 2024

Përkujtohen Ali Kryeziu e Hysni Mazreku

IMG_1177Me një akademi përkujtimore dhe duke bërë homazhe në vendin e rënies, sot është shënuar 24 vjetori i ngjarjes tragjike, ku kanë humbur jetën Ali Kryeziu dhe Hysni Mazreku, si dhe janë lënduar rëndë e lehtë, 11 qytetar të Malishevës, si dhe janë malltretuar rëndë katër qytetar të tjerë. Për opinion e gjerë, kjo ngjarje e 30 janarit 1990, njihet si “masakra e Malishevës”, ngjarje e cila shënon kundërshtimin edhe institucional të Komunës së Malishevës, ndaj regjimit serbo-sllav të asaj kohe.

“Përveç vrasjes së dy të rinjve të pafajshëm, kjo ngjarje, shënon edhe rastin e parë të ngritjes së zërit nga ana e institucioneve komunale të Malishevës, kundër padrejtësive që i bëheshin popullit shqiptar në Kosovë, duke bërë jehonë të madhe ky reagim institucional”, tha mes tjerash, në fjalën e rastit, kryetari i Komunës së Malishevës,Ragip Begaj.

Ndërsa ish kryetari i Komunës së Malishevës në vitin 1990, z.Daut Krasniqi, duke evokuar kujtimet e asaj ngjarje, në mënyrë kronologjike, kujtoi angazhimin e institucionit të komunës, në raport me ngjarjen dhe situatën e krijuar, duke bërë që edhe “Kuvendi i Kosovës, të ndryshoj qasjen e shqyrtimit dhe vendosjes, për ti paraprirë ngjarjeve të mëdha të asaj kohe”.
Ndërsa në emër të Kuvendit të Komunës së Malishevës, një fjalë rasti e mbajti edhe kryesuesi i KK të Malishevës, Enver Hoti, i cili e cilësoi si një ngjarje me rëndësi të jashtëzakonshme.

“Protestat e atyre viteve, ishin lajmëtar i lirisë, e cila do të vjen me gjak. Jemi krenar dhe me krenari ne i kujtojmë dëshmorët e kombit, të rënë për lirinë e Kosovës”.

Në emër të familjeve të dy rënëve, të pranishmit i përshëndeti dhe i falënderoi, mulla Xhevat Kreyziu./PrizrenPress.com/

 

Më Shumë

Policia jep detaje për arrestimin e njërit nga gjashtë familjarët që u shpallën në kërkim nga policia në Prizren

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar A.L, njërin nga gjashtë personat që ishin në kërkim nga autoritetet. A.L dyshohet për veprën penale “Vrasje...

Mbi 2 mijë gjoba trafiku në 24 orët e fundit në Kosovë

2 mijë e 96 gjoba trafiku janë shqiptuar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Gjatë kësaj periudhe ka ndodhur një aksident me fatalitet,...

Lajmet e Fundit