11.8 C
Prizren
E hënë, 15 Prill, 2024

Përkujtohen dëshmorët e Pashtrikut

hmoazhe para deshmoreve ne krusheMe rastin e 15 vjetorit të rënies heroike të  dëshmorëve të kombit Muhahet Malsori,Hysni Duraku,Isak Hoti, Ismet Hoti, Sinan Hoti  Sedat Hoti Hida Hoti të gjithë nga Krusha e Madhe dhe  Skender Hameli nga  Hasi të cilët ranë heroikisht më 4 dhjetor 1998 në mallet e Pashtrikut duke u kthyre nga Shqipëri për në Kosovë në Krushë të Madhe  bënë homazhe te varrezat e dëshmorëve ku edhe u mbajtën fjalë rasti .

Në emër të fshatit foli kryetari i këtij fshati Kadri Dellova,  i cili çmoj lart veprën e dëshmorëve  në fjalë .

Në emër të OVL të UÇK-së në Rahovec fjalë rasti mbajti Ejup Kabashi I cili tha se falë gjakut të dëshmorëve ne sot po e gëzojmë lirinë këta djem ishin professor të mirë student të mirë punëtorë të mirë por ishin të frymëzuar me atdhedashuri  nga I madhi Ukshin Hoti andaj edhe luftuan për liri deri në vdekje,pas homazheve  në varreza të dëshmorëve  në Krushë  homazhe u bënë edhe në vendin e rënies në Pashtrik si dhe në orët e mbrëmjes u mbajt një akadei përkujtimore në Krushë të Madhe./Ymer Fazliu/

Më Shumë

Tre ndeshje interesante luhen sot në Superligë, sytë te Ballkani dhe Drita

Tre ndeshje interesante do të zhvillohen sot, në kuadër të xhiros së 29-të në Superligën e Kosovës në futboll. Sfida kryesore e ditës së shtune...

Moti sot me diell dhe shumë i ngrohtë

Për të martën parashikohet të mbajë mot me diell dhe shumë i ngrohtë. Era do fryjë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi prej 10-28 km/h. "Temperaturat minimale...

Lajmet e Fundit