31.8 C
Prizren
E martë, 28 Qershor, 2022

Përvjetori i vdekjes së Sami Frashërit

Më 18 qershor 1904, u nda nga jeta Sami Frashëri, intelektuali, gazetari, dramaturgu dhe një ndër ideologët kryesorë të Rilindjes Kombëtare.

Ishte mendimtari më i shquar i nacionalizmit shqiptar. Sami Frashëri drejtoi revistat e para në gjuhën shqipe “Drita” dhe “Dituria” në Stamboll. Nga tetori i vitit 1879 drejtoi “Shoqërinë e të shtypurit shkronjat shqip”.

Ai është autor i mbi 50 veprave në gjuhën shqipe, turke dhe arabe, ku mund të përmendim: Drama “Besa” (1874), Abetare e gjuhës shqipe (1886), “Kamus al Alam”, enciklopedia turke (1889–1896), Shkronjtore e gjuhës shqipe (1886) dhe “Shqipëria ç’ka qenë, ç’është e ç’do të bëhet” (1899).

Kjo e fundit është një vepër e cila shtjellon idetë mbi çështjen kombëtare, u botua në Bukuresht në vitin 1899 pa emrin e tij. Kjo vepër u bë manifesti politik i lëvizjes kombëtare.Më 18 qershor 1904, u nda nga jeta Sami Frashëri, intelektuali, gazetari, dramaturgu dhe një ndër ideologët kryesorë të Rilindjes Kombëtare.

Ishte mendimtari më i shquar i nacionalizmit shqiptar. Sami Frashëri drejtoi revistat e para në gjuhën shqipe “Drita” dhe “Dituria” në Stamboll. Nga tetori i vitit 1879 drejtoi “Shoqërinë e të shtypurit shkronjat shqip”.

Ai është autor i mbi 50 veprave në gjuhën shqipe, turke dhe arabe, ku mund të përmendim: Drama “Besa” (1874), Abetare e gjuhës shqipe (1886), “Kamus al Alam”, enciklopedia turke (1889–1896), Shkronjtore e gjuhës shqipe (1886) dhe “Shqipëria ç’ka qenë, ç’është e ç’do të bëhet” (1899).

Kjo e fundit është një vepër e cila shtjellon idetë mbi çështjen kombëtare, u botua në Bukuresht në vitin 1899 pa emrin e tij. Kjo vepër u bë manifesti politik i lëvizjes kombëtare.

Më Shumë

Prizren: Një 50 vjeçar në gjendje të rëndë pasi u ther me thikë

Një person i moshës rreth 50 vjeçare është në gjendje të rëndë pasi është therur me thikë. Rasti ka ndodhur në Prizren. Lidhur me rastin policia...

Burri i kërkon ndihmë gruas: Hajde rrahim vëllain tim

Policia e Kavajës ka vënë në pranga një çift bashkëshortësh. Mësohet se burë e grua janë bërë bashkë dhe kanë ushtruar dhunë në familje. Më konkretisht...

Biden për ndalimin e abortit në SHBA: Kjo është një ditë e trishtuar për Amerikën

Presidenti amerikan, Joe Biden iu drejtua publikut duke komentuar vendimin e Gjykatës së Lartë për të rrëzuar një vendim historik 50-vjeçar që legalizonte abortin...

Prizren, Suharekë/ Dy raste të dhunës në familje gjatë 24 orëve të fundit

Në 24 orët e fundit, të paktën 4 raste janë raportuar në Policinë e Kosovës për shkaktim të dhunës në familje. Një prej rasteve është...

Nis pagesa e 100 eurove edhe për pjesën e mbetur të sektorit privat

Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka bërë të ditur se sot është procesuar pagesa prej 100 eurove për 14 mijë e 42 punëtorë të...

SHBA vret ‘udhëheqësin e lartë’ të grupit të lidhur me Al-Qaedën në Siri

Ushtria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) ka informuar se zhvilloi një operacion në provincën Idlib të Sirisë, që kishte për synim një...

Përleshje në Prizren: Theret me thikë një person, dërgohet në spital

Një ngatërresë mes të rinjve ka ndodhur sot në lagjen Ortakoll të Prizrenit, rreth orës 13:30, raporton Gazeta Sinjali. Përleshja, motivet e së cilës...

Çmimi për një litër naftë sot nuk guxon të jenë mbi 1.85 euro

Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë (MINT), ka bërë të ditur të hënën çmimet maksimale në vend për derivate të naftës brenda 24-orëve. Çmimi maksimal...

Eskalon debati/ Vjehrri shtynë nusen në Prizren, përfundojnë të dy në polici

Në Prizren sot ka ndodhur një incident brenda një familje në rrugën “Bushatlinjët”. Një zënkë mes nuses dhe vjehrrit 68-vjeçar për pak sa nuk eskaloi. Ngjarja...

Ky është 25 vjeçari i arrestuar për therjen me thikë në Prizren

Një person është lënduar si pasojë e therjes me thikë në Prizren. Burimet e Gazetës Sinjali bëjnë me dije se personi që u arrestua nën...

Uratë e pathënë në Shën Naum

Shkruan: Enver Sulaj Dikur ishe ëndërr Dashuri e vrarë tinëz në netët pa hënë. Sa i thellë e i bardhë -Ti Drin i Zi. Uratë nuk thashë As kryq s'bëra...

Nagavci: MASHTI ka shënuar performancë shumë më të mirë se viteve tjera

Ministrja e Arismit, Arbërie Nagavci ka thënë se ministria që ajo udhëheq ka shënuar performancë shumë më të mirë se viteve tjera. “Raporti i Auditimit...

Aksident i rëndë trafiku në Qafë të Duhlës, 3 persona të lënduar

Një aksident trafiku ka ndodhur mëngjesin e sotëm në aksin rrugor Shtime – Duhël. Këtë e kanë konfirmuar edhe nga Policia e Kosovës. Ata kanë bërë...

ARKEP: Kosova ka mbi 1 milion e 700 mijë e përdorues të telefonisë mobile

Autoriteti Rregullativ i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (ARKEP) ka publikuar raportin “Pasqyrë e Tregut të Komunikimeve Elektronike”, i cili përfshinë ecurinë e indikatorëve kryesorë...

“Kam frikë mos bëj ndonjë budallallëk”/ Gena zbulon nëse do hynte në “Big Brother VIP”

Këngëtari i dashur për publikun, Gena, ishte dje i ftuar në episodin e radhës të “Pardon My French” në Top Albania Radio. Gjatë kësaj...

Totaj raporton para qytetarëve

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, ka mbajtur sot takimin e parë publik me qytetarë . Ai, në këtë takim ka folur për punën 6 mujore...

Lajmet e Fundit