31.8 C
Prizren
E martë, 28 Qershor, 2022

Shkollat e Prizrenit i plotësojnë të gjitha kushtet për mësim

Nuk ka shkollë në Prizren që nuk i plotësojnë kushtet për mësim. Shumica prej tyre ofrojnë standarde të larta për nxënësit.

Zyrtari i lartë për standarde dhe vlerësim në Drejtorinë e Arsimit në Prizren, Isuf Kurtaj, tregon se kjo drejtori vazhdimisht punon për plotësimin e kushteve të shkollave.

Ai, në një intervistë për “Rreze Dielli”, dhënë nxënësve të klasës së V- 6, të shkollës fillore “Abdyl Frashëri”, ka folur për mënyrën e funksionimit të shkollave në Prizren.

Intervista e nxënësve me Kurtajn, është realizuar me ndihmën e mësues së klasës, Mirindete Mejzini, në kuadër të projektit të shkollës.

“Rreze Dielli”: Z. Kurtaj, sa shkolla janë gjithsej në Prizren dhe sa prej tyre janë fillore?

Kurtaj: Në komunën e Prizrenit janë 58 shkolla. Pesë shkolla janë të mesme, kurse 53 të tjera janë fillore.

“Rreze Dielli”: Në shkollat fillore, sa është numri i nxënësve që vijojnë mësimin?

Kurtaj: Në shkollat fillore mësimin e vijojnë 22600 nxënës. Për shkak emigrimit, numri i nxënësve ndryshon nga viti në vit.

“Rreze Dielli”: Cila është shkolla më e madhe në Prizren dhe sa nxënës ka?

Kurtaj: Shkolla më e madhe në Prizren është shkolla “Motrat Qiriazi” më 1420 nxënës. Kjo shkollë ka mbetur më e madhja pas ndarjes së shkollës “Abdyl Frashëri” dhe “Lekë Dukagjini”. Shkolla “Abdyl Frashëri” ka qenë më e madhja në Prizren, pastaj shkolla “Lekë Dukagjini”. Këto dy shkolla janë ndarë në dysh, prandaj aktualisht ka mbetur shkolla “Motrat Qiriazi” më e madhja në Prizren.

“Rreze Dielli”: Në cilat shkolla janë duke vijuar mësimet komunitetet pakicë?

Kurtaj: Në Prizren, përveç komunitetit shumicë, mësimin e vijojnë edhe nxënësit e komuniteteve pakicë, përkatësisht komuniteti turk dhe boshnjak. Në fshtrat e Zhupës mësimin e vijojnë në masën më të madhe nxënësit e komunitetit boshnjak , por edhe në shkollat brenda në qytet. Po ashtu nxënësit e komunitetit turk, mësimin e zhvillojnë në disa shkolla.

“Rreze Dielli”: A përfshihet gjithëpërfshirja në këto shkolla dhe si funksionon ajo?

Kurtaj: Gjithëpërfshirja është koncept shumë i gjerë. Një nga elementet e gjithëpërfshirës janë edhe shkollat ku zhvillohet mësimi i komuniteteve . Përgjithësisht në të gjitha shkollat e Prizrenit ekziston gjithëpërfshirja në procesin mësimor.

“Rreze Dielli”: Ai i plotësojnë të gjitha këto shkolla kushtet minimale për mësim?

Kurtaj: Sigurisht që të gjitha shkollat e Prizrenit i plotësojnë kushtet minimale për mësim. Disa shkolla kanë standarde të larta të infrastrukturës, mirëpo Drejtoria e Arsimit punon vazhdimisht që t’i plotësojë kushtet në ato shkolla ku për shkak rrethanave të ndryshme standardi është më i ulët.

“Rreze Dielli”: Faleminderit shumë për intervistën !

Kurtaj: Ishte një ndjesi e veçantë. Ishte kënaqësi e madhe që u përballa me dy nxënës të talentuar. Unë vetë kam punuar gazetar dhe kam bërë me qindra intervista, por dua t’ju them se formën se si e keni zhvilluar intervistën ishte mbresëlënëse dhe ju përgëzoj.

Intervistuan: Flandra Çoçaj dhe Art Krasniqi

Pjesë nga intervista

Nuk ka asnjë përshkrim të disponueshëm

 

Më Shumë

Zgjedhen drejtorët e rinj në gjashtë shkolla të Prizrenit

Drejtoria e Arsimit në Prizren ka njoftuar për përzgjedhjen e gjashtë drejtorëve dhe një zëvendësdrejtor të shkollave. Drejtorët e zgjedhur janë: Sali Ademaj- drejtor i gjimnazit...

“Loyola-Gymnasium” arrin 81.45 për qind në Testin e Arritshmërisë

Bazuar në të dhënat e publikuara nga Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI), nxënësit e klasave të nënta të “Loyola-Gymnasium” kanë treguar...

Prizren: Një 50 vjeçar në gjendje të rëndë pasi u ther me thikë

Një person i moshës rreth 50 vjeçare është në gjendje të rëndë pasi është therur me thikë. Rasti ka ndodhur në Prizren. Lidhur me rastin policia...

Aksident në rrugën Prizren-Reçan, tre persona të lënduar

Tre persona kanë mbetur të lënduar si pasojë e një aksidenti trafiku ka ndodhur sonte në rrugën Prizren-Reçan. Lajmi për Gazetën Express e ka konfirmuar...

Blatter: Infantino nuk më do mua, ai gënjen

Ish-presidenti i FIFA-s Sepp Blatter, vazhdon të jetë i akuzuar për mashtrim, përvetësim dhe korrupsion, së bashku me ish-presidentin e UEFA-s, Michel Platini-n. Blatter është...

Zjarret pushtojnë Turqinë, Erdogan: Dënim me vdekje kush i vë qëllimisht

Vijon të jetë problematike prej tre ditësh situata me zjarret në zonat turistike të Turqisë. Ashtu si një vit më parë, një vatër gjigande zjarri...

Prizren: Klienti i TEB raporton në polici se dikush ia keqpërdori kartelën, bleu gjësende rreth 200 euro

Prokuroria Themelore në Prizren ka nisur hetimet për një rast të keqpërdorimit me kartela bankare, që dyshohet të ketë ndodhur dje, në orët e...

Malishevë: Një person lëndohet duke punuar me traktor, dërgohet në QKUK

Një person ka përfunduar në Qendren Klinike dhe Universitare të Kosovës pas lëndimeve të marra derisa ishte duke punuar me traktor në fshatin Drenoc...

Albena Reshitaj thotë se do votojë pro Trustit, shkak rritja e çmimeve

Deputetja nga radhët e AAK-së, Albena Reshitaj, ka thënë se në seancën e sotme të Kuvendit, do të votojë pro tërheqjes së 30 përqind...

Vdes poeti Xhevdet Bajraj

Sot ka vdekur poeti i njohur kosovar, Xhevdet Bajraj, shkruan KultPlus. Ndërkaq, lajmin e ka bërë të ditur vëllai i tij, Fadil Bajraj nëpërmjet një...

Arrestohet personi i kërkuar në Rahovec

  Një person i kërkuar nga organet e drejtësisë është arrestuar në Rahovec. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës. “Në bazë të urdhëresës lëshuar...

Drita e mposht Ballkanin në ndeshjen miqësore

Drita e ka fituar ndeshjen miqësore kundër Ballkanit. Ekipi nga Gjilani fitoi ndaj suharekasve me rezultat minimal 1:0. Golin e vetëm e realizoi Besnik Krasniqi, nga...

Gjendet një 19 vjeçar i vdekur në Rahovec, dyshohet për vetëvrasje

Një 19-vjeçar është gjetur i vdekur këtë të enjte në fshatin Potoqan i Ulët i Rahovecit. Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar drejtori i Policisë...

Peticioni për Trustin, kaq nënshkrime janë mbledhur

Nisma e Bekim Haxhiut për tërheqjen e 30 % nga Trusti dështoi në Kuvend, javën që shkoi. Por, një tjetër iniciativë e njëjtë mund t`u...

ARKEP: Kosova ka mbi 1 milion e 700 mijë e përdorues të telefonisë mobile

Autoriteti Rregullativ i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (ARKEP) ka publikuar raportin “Pasqyrë e Tregut të Komunikimeve Elektronike”, i cili përfshinë ecurinë e indikatorëve kryesorë...

Mungesa e punëtorëve fut Kosovën në krizë

Orar i stërzgjatur i punës, mohim i pushimit vjetor, punë pa kontratë, pagë e ulët e me vonesa - janë ankesat që, ndër vite,...

Lajmet e Fundit