12.8 C
Prizren
E hënë, 27 Mars, 2023

Pezullimi i Mustafës nuk zgjidh krizën

Isa Mustafa LDKPezullimi i postit të kryetarit të Kuvendit deri në marrjen e vendimit përfundimtar nga ana e Gjykatës Kushtetuese, pritet të prodhoj disa efekte qofshin ato politike apo juridike. Me këtë Masë të Përkohshme pezullimi, jo vetëm kryetari por edhe Kuvendi është suspenduar nga çfarëdo veprimi para vendimit final të Kushtetueses, shkruan Tribuna.

Një efekt tjetër do të jetë edhe suspendimi i shpenzimit të afatit kushtetues të Kuvendit, çka e shpëton tash për tash vendin nga zgjedhjet e parakohshme.

Por, një gjendje e tillë e pezullimit me automatizëm i pamundëson edhe presidentes Atifete Jahjaga, edhe pse nuk i referohet drejtpërdrejt asaj, që të nominoj mandatarin për krijimin e qeverisë, pasi që Kuvendi nuk do të jetë funksional.

Si pasojë, Kosova do të vazhdojë të mbetet pa qeveri të re deri në vjeshtë duke u udhëhequr nga një qeveri në largim, e cila në këso rrethana nuk do të duhej të kishte kompetenca të plota.

Më Shumë

Osmani në Krushë: S’mund të ketë paqe e stabilitet në rajon pa zbardhjen e fatit të të zhdukurve me dhunë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, sot ka bërë homazhe në Kompleksin Memorial të dëshmorëve dhe të martirëve në Krushë të Madhe me rastin e...

Muradije Muriqi dhe Mejreme Berisha vlerësohen me Çmimin për Vepër Jetësore në fushën e teatrit

Në kabinetin e Ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, sot është zhvilluar ceremonia e ndarjes së çmimeve vjetore në fushën e teatrit, shkruan KultPlus. Ministri...

Lajmet e Fundit