23.8 C
Prizren
E premte, 19 Gusht, 2022

Pitalkat e Prizrenit, tradita shumë vjeçare e pandashme në muajin e Ramazanit

Qyteteti më i vjetër i Kosovës, gjatë muajit të Ramazanit merr një pamje mahnitëse.

Në Prizren, çfarë bie menjëherë në sy gjatë këtij muaji, janë qytetarët e pakët që mund të hasen në rrugët e saj, sepse një pjesë e madhe e tyre janë agjërues.

Megjithatë është një vend në të cilën mblidhen të gjithë agjëruesit e Ramazanit, e destinacioni është furra më e vjetër në qendër të qytetit, në të cilën servohen pitalkat e veçanta.

Kjo traditë e pitalkave është bërë pjesë e pandashme e iftareve të çdo prizrenasi.

Ndonëse quhen si “pitalkat e Prizrenit”, ato njihen edhe në vende të tjera të Kosovës dhe sjellin vizitorë të shumtë.

E përgatitur në mënyrë natyrale dhe me aromë të këndshme, këto pitalka i japin identifikimin më të mirë këtij qyteti. /Insajderi/.

Për më shumë shikojeni videon e bashkangjitur:

 

Më Shumë

Ish-luftëtari i UÇK-së ka nevojë për ndihmën tonë

Veteranit të UÇK-së, me vendbanim në Junik, Besnik Hysen Kuqit, i nevojitet ndihmë urgjente për trajtim jashtë shtetit (Turqi). Besniku është aksidentuar në vitin...

Begaj e përmbyll vizitën në Kosovë duke qëndruar tek Lidhja e Prizrenit

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, e ka përmbyllur vizitën në Kosovë duke qëndruar në Kompleksin e Lidhjes së Prizrenit. Kjo është vizita e tij e...

Lajmet e Fundit