10.8 C
Prizren
E premte, 30 Shtator, 2022

Pllana, sërish në Kongresin Amerikan

NusretPllana-libriMe rastin e vizitës së tij zyrtare, të presidentit të Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në sallën e Kongresit Amerikan (numër 2255) për Marrëdhënie me Jashtë, ka marrë pjesë edhe publicisti nga Kosova, Prof. Dr. Nusret Pllana.

Ai në shenjë mirënjohjeje dhe respekti për përkrahjen e fuqishme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhënë popullit të shumëvuajtur e liridashës shqiptar dhe Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës deri në fitoren e plotë të luftës së saj të drejtë, ua dhuroi nga një libër të tij (“Terrori i Serbisë Pushtuese mbi Shqiptarët 1844-1999”) ribotimin e pestë të plotësuar, të sajuar në shtatë gjuhë të huaja: shqip, anglisht, frëngjisht, gjermanisht, turqisht, serbisht e maqedonisht- këtyre personaliteteve: Kongresmenit amerikan, Eliot Engel, Kongresmenit amerikan, Robert Aderholt, Grant Harris, drejtor i Divizionit Evropian të Bibliotekës Botërore të Kongresit Amerikan, presidentit shqiptar, Bujar Nishanit, Dr. Elez Biberit, drejtor i Drejtorisë së Përgjithshme të “Zërit të Amerikës në gjuhën shqipe” (VOA) dhe Avni Mustafës, drejtor ekzekutiv i Këshillit Kombëtar Shqiptaro-Amerikan.

Libri i Dr. Pllanës “Terrori i Serbisë Pushtuese mbi shqiptarët 1844-1999”, i cili në shtatorin e vitit 2012 ka marrë mirënjohje nga Biblioteka Botërore e Kongresit Amerikan, nga viti 2001 e deri më tani ka arritur të promovohet në qendrat kryesore evropiane dhe botërore, si: Prishtinë, Tiranë, Shkup, Gjenevë, Cyrih, Lugano, Paris, Lion, Vjenë, Oslo, Stokholm, Budapest, Jovik, Katovicë, Ankara, Stamboll, Bursa, Izmir, Romë, Shtutgart, Dortmund, Singen, Hechingen, Nyrnberg, Hamm, Heidelberg, Mynhen, Ludvigsburg, Heslingen, Phorzheim, Helsinki, Toronto, Berri, New York, Washington, Detroid, Melbourne, etj.

Më 21 mars 2014, do të promovohet në Bruksel, në shenjë respekti të 15-vjetorit të intervenimit humanitar dhe ushtarak të NATO-s në Kosovë.

Më Shumë

Dy pitbulla terrorizojnë një fshat të Suharekës, kanë mbytur disa qen të tjerë, askush s’e di kush i ka lëshuar

Në fshatin Budakovë të Suharekës, një qytetarë është ankuar në rrjete sociale, se dikush i ka sjellë dy qen mjaft të rrezikshëm të racës...

Sindikata e Arsimit mund ta shqyrtojë mundësinë e ndërprerjes se grevës

Drejtues të Sindikatës së Arsimit kanë paralajmëruar se ditëve në vazhdim do të konsultohen me anëtarësinë për të parë mundësinë e ndërprerjes se grevës...

Lajmet e Fundit