5.8 C
Prizren
E premte, 22 Janar, 2021

Pobega: Dua të rikthehem te Milani

Mesfushori i Spezias, Tommaso Pobega pranoi se ai e shikonte Juventusin si fëmijë, por theksoi se ai dëshiron një rikthim te Milani.

Rossonerët rinovuan kontratën me Pobegan deri në qershor të vitit 2025 në qershor, pasi ai u kthye nga një periudhë e shkëlqyer huazimi në Serie B me Pordenone.

Ai u huazua sërish për të fituar përvojë të mëtejshme të ekipit të parë në Spezia në Serie A dhe ka ndihmuar skuadrën e sapo promovuar të marrë tetë pikë nga shtatë ndeshjet e tyre të para.

“Si fëmijë isha tifoz i Juventusit. Në 2012, Cagliari-Juventus u luajt në Trieste dhe unë isha një nga djemtë me top”, ka thënë ai për La Gazzetta dello Sport.

“Atë mbrëmje, Juve i [Antonio] Contes fitoi Scudetton. Pastaj, unë isha mbledhës i topave edhe në San Siro”.

“Unë u transferova në Milano në moshën 14-vjeçare. Kam pasur një përvojë të mrekullueshme, por ishte e vështirë. Në Trieste unë isha ylli dhe te Milani nuk luaja shumë në fillim”.

“Shkolla e dytë me konvikt ishte e bashkangjitur në stadium. Nga dritarja mund të shihja San Siro. Kur isha i vogël, lojtari im i preferuar ishte Bastian Schëeinsteiger, më pëlqente se si ai lëvizte në fushë”.

Pobega synon një rikthim te Milani, pas kohës së tij me Spezian dhe shpreson të bëjë përshtypje në Serie A këtë sezon.

“Maldini, para se të më dërgonte në huazim te Spezia, më uroi fat të mirë dhe më inkurajoi të punoja shumë sepse Milani vazhdon të më ndjekë”, shtoi ai.

“Këtu dua të kthehem. Para se të transferohesha në Spezia, unë kam luajtur në miqësoret kundër Monzas dhe Vicenzas”.

“E kuptova që Milani ishte gati për atë hap. Ata janë një ekip i shkëlqyeshëm, të gjithë e dinë se çfarë duhet të bëjnë në fushë dhe karakteristikat e individëve”.

“Por, unë isha i trishtuar kur luaja me Spezian në një San Siro të zbrazët, ishte me të vërtetë trishtuese”.

Pobega ka shënuar dy gola në gjashtë ndeshje në Serie A për Spezian dhe i pari erdhi në humbjen 4-1 kundër Juventusit. /Telegrafi/

- Advertisement -

Më Shumë

Zhduket një person në Prizren

Një person është larguar nga shtëpia e tij dhe ende nuk është kthyer më. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, ngjarja ka ndodhur të enjten...

Suharekë: Vetura godet këmbësorin, arrestohet i dyshuari

Një këmbësor është lënduar pasi që është goditur nga një veturë në fshatin Leshan të Suharekës. Policia, përmes raporti 24 orësh ka njoftuar se këmbësori...

Erdogan rrit numrin e pallateve luksoze

Duke mos qenë i kënaqur me pallatin e ri presidencial të ndërtuar në Ankara pasi erdhi në krye të shtetit në vitin 2014-dhe dy...

39 vjet nga vrasja e vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës

17 janari i vitit 1982, është dita kur u vranë në një atentat vëllezërit Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka. Edhe pse kanë kaluar...

Prizren: E rrahu gruan me kabllo elektrike dhe i tha “do të mbys”, më pas sulmon edhe nënën e tij

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës së paraburgimit prej një muaji,...

Në këto fshatra të Prizrenit sot s’do të ketë rrymë deri në 4 orë

KEDS ka bërë të ditur se si rrjedhojë e punimeve në rrjet, në disa vende do të ketë ndërprerje të rrymës. Me anë të një...

Lista e plotë e AAK’së

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), ka dorëzuar listën e kandidatëve për deputet në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve (KQZ),. Kësaj liste i prin kreu i...

AKR-ja thotë se LDK-ja nuk e respektoi marrëveshjen për renditje në listën zgjedhore

Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Aleanca Kosova e Re kishin marrëveshje për renditje të kandidatëve në listën për zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Mirëpo, AKR-ja po...

Vrasja e të miturit në Prizren, Prokuroria kërkon të përcaktohet masa e paraburgimit për të dyshuarin

Një rast tejet i rëndë ndodhi ditën e djeshme në qytetin e Prizrenit. Një 15 vjeçar humbi jetën si pasojë e therrjes me thikë, pas...

Mbi 30 anëtarë të rinj në Kobaj, aderuan në PDK

Mbi 30 anëtarë të rinj të fshatit Kobaj kanë aderuar në PDK. Aderimi i tyre është mirëpritur nga kryetari i degës së PDK-së në Prizren,...

Morina-Biffar: Lista e kandidatëve të LDK-së, më e mira për Prizrenin

Lidhja Demokratike e Kosovës(LDK) në Prizren beson se në zgjedhjet e 14 shkurtit do të dalë me rezultat të mirë. Zëdhënësja e LDK-së në Prizren,...

Prizren, shtyhet përsëri gjykimi ndaj gjeodetëve të akuzuar për keqpërdorim të detyrës apo autoritetit zyrtar

Ka dështuar të mbahet gjykimi ndaj të pandehurve Bajram Selmani dhe Luljeta Rizanaj, të cilit po akuzohen se në cilësi të gjeodetëve kanë keqpërdorur...

27 raste të reja me coronavirus në Prizren

Në komunën e Prizrenit të hënën janë shënuar 27 raste të reja me coronavirus. Kjo u bë e ditur nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

102 raste aktive me COVID-19 në Malishevë

Sot në territorin e Komunës së Malishevës, gjashtë persona janë shëruar nga COVID-19, ndërsa janë regjistruar tri raste të reja të infektuara me këtë...

Bërnabiqi: Nga nesër fillon vaksinimi masiv i popullatës në Serbi

Vaksinimi për grupin tjetër me prioritet, i cili përfshin edukatorë, anëtarë të Ministrisë së Brendshme, ushtrisë serbe dhe përfaqësuesve të medieve në Serbi, do...

Mërgata shqiptare dashuri e pashuar e Atdheut

Shkruan: Avdi Ibrahimi Mërgimtarë të shtrenjtë! Çlirimi i vendit nga zgjedha jugosllavo-serbe mbanë edhe kontributin tuaj të çmueshëm me pushkë e penë, dhe mjete financiare...

Lajmet e Fundit