15.8 C
Prizren
E hënë, 25 Shtator, 2023

Presidentja Osmani flet sërish për liberalizimin: Të folurit teknik është i ndarë nga rruga e integrimit

 

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka thënë se çështja e dialogut teknik është ndryshe ndaj asaj të rrugës së integrimit.

Këtë, Osmani e tha kur u pyet nga Politico, mbi durimin e palës kosovare ndaj qasjes së Bashkimit Europian, transmeton klankosova.tv.

”Është e vështirë të mos jesh i padurueshëm, veçanërisht kur të kërkohet të kryesh detyra shumë konkrete dhe ti bën gjithçka që të kërkohet dhe më pas asgjë nuk ndodh”.

”Thjesht shihni procesin e liberalizimit të vizave, i cili të folurit teknik është i ndarë nga rruga e integrimit”.

”Por është pjesë e asaj ndjenje që ju jeni pjesë e familjes evropiane”.

Kujtojmë që kjo qasje e presidentes kosovare, vie pasi presidenti francez, Emmanuel Macron, e kushtëzoi ditë më parë liberalizimin e vizave me mospërgjegjësinë e palës kosovare në shtensionim të situatës në veri.

Derisa presidentja Osmani tutje thotë:

”Ne plotësuam të gjitha kriteret në fakt, dyfishin e sasisë së kritereve në krahasim me çdo vend tjetër në rajon pesë vjet përpara se të merrnim një vendim”.

”Pra, mbi pesë vjet ne thjesht pritëm atje pa qenë në gjendje askush të na jepte një arsye pse ky proces po vonohej”.

”Pra, mund të imagjinoni për diçka kaq themelore, që është liria e lëvizjes edhe pas plotësimit të pothuajse 100 kritereve, që nuk i kishin dorëzuar deri më tani”.

”Pra, thjesht nuk duhet të keqkuptohesh. Unë mendoj se vendet duhet të kryejnë reformat që janë të nevojshme. Unë mendoj se vendet duhet të kryejnë reformat që janë të nevojshme”.

”Ata duhet të bëjnë detyrat e shtëpisë. Por, sapo ta bëjmë dhe një herë ta realizojmë, mendoj se edhe BE-ja duhet të japë rezultate dhe të mos lejojë që lodhja nga zgjerimi të kapërcejë vendimmarrjen, e cila, siç thashë, është strategjike dhe është në interes të një Evrope të tërë, të lirë dhe në paqe”.

Asociation “Loyola-Gymnasium” shpall një vend të lirë për mësimdhënës/e të gjuhës angleze

 

Ankesa e mbrojtësve të “Burdushit” në Apel ndaj refuzimit të kërkesës nga Themelorja lidhur me shtyrjen e vuajtjes së dënimit

Mbrojtësit e të akuzuarit Hysri Peqani i njohur si “Burdushi”, avokatët Durim Osmani dhe Feim Alaj, më 15 shtator 2023, kanë parashtruar ankesë kundër...

Sot varroset polici Afrim Bunjaku

Polici i Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili u vra dje në veri të vendit, do të varroset sot nga ora 16:00. Ai do të varroset...

Lajmet e Fundit