15.8 C
Prizren
E hënë, 25 Shtator, 2023

Ritualet e shamanëve të Perusë ‘neutralizojnë’ Neymar-in (Video)

Të veshur me ponço shumëngjyrëshe, një grup shamanësh peruan lidhin një imazh të Neymar-it teksa kërkonin ta “neutralizonin” atë përpara ndeshjes kualifikuese të Kupës së Botës të së martës kundër Brazilit.

Grupi i shëruesve tradicionalë nga xhungla, malet dhe zonat bregdetare, i bëri thirrje “Tayta Inti” (Ati Diell) për të ndihmuar Perunë në ndeshjen e saj kundër Brazilit, fituesit pesë herë të Kupës së Botës.

“Ne e kemi neutralizuar Neymar-in duke i lidhur këmbët. E lidhëm që të mos jetë në formë të mirë dhe të mos vrapojë dhe të mos luajë mirë”, tha shamani Felix Rondan.

Shamanët kryenin ritualin jashtë stadiumit kombëtar, ku kishin ngritur një altar shumëngjyrësh me shpata, flamuj dhe foto të lojtarëve të të dyja skuadrave.

Më parë, ata morën ayuahasca, shpikja e fuqishme halucinogjene që thuhet se hap derën për botën shpirtërore.

Shamani Walter Alarcon tha se rituali kishte për qëllim të turbullonte mendjen e Neymar në mënyrë që ai të mos mund të “arrij atë që kërkon, që janë golat”.

 

Albanian Post

Kiara shfaqet me një stil krejt ndryshe, por nuk i paska aspak hije asaj

Kiara Tito është një ndër moderatoret më të dashura për publikun. Ajo u bë akoma më e dashur pas martesës së saj me Luizin. Kiara është...

Plagosja e dy vëllezërve në Rahovec, njëri në gjendje të rëndë

Në pasditen e sotme në Rahovec, dy vëllezër kanë mbetur të plagosur si pasojë e të shtënave me armë zjarri Njëri prej tyre është duke...

Lajmet e Fundit