-3.2 C
Prizren
E diel, 5 Shkurt, 2023

Prizren: Arrestohen 5 kamerierë, dyshohet se shpërndanin para false

Njësia Rajonale për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit – Prizren, bazuar në informacione të marra nga rrugët operative,  ka realizuar një operacion mbi dyshimin se pesë persona me profesion kamarierë, janë të përfshirë në  veprën penale “Falsifikim i parasë”, gjegjësisht pesë të dyshuarit po shpërndajnë para të falsifikuara metalike prej dy euro.

Dje hetuesit kanë bërë kontrollin e katër personave të dyshuar si dhe kanë kryer kontrollin e  shtëpisë së personit të pestë të dyshuar, si i dyshuari kryesor i rastit.

Lexo Edhe:

“Gjatë kontrolleve të realizuara ndaj personave të dyshuar T.P. (2000), V.Z. (2002), A.P (1999), L.E. (1994), B.B. (1998),  janë siguruar prova të mjaftueshme që mbështesin dyshimin se, të pesë personat kanë kryer veprën penale “Falsifikim i parasë” nga neni 296 i KPRK-së”, njofton policia, transmeton Gazeta Express

Në cilësinë e provave materiale janë sekuestruar:

Njëqind e nëntëdhjetë e pesë (195) para metalike nga dy (2) euro (të dyshuara si të falsifikuara) dhe Pesë (5) telefona mobil të dyshuarve,

Bazuar në dëshmitë dhe të gjeturat, të njëjtit dyshohet se janë kryerës potencial të kësaj vepre, ku vetëm gjatë muajit tetor 2021,  kanë shkëmbyer herën e parë 300.00 EUR origjinal të fituara për 400.00 EUR false,  që i kanë shpërnda, herën e dytë 200.00 EUR origjinal për 300.00 EUR false, si dhe herën e tretë 400.00 EUR origjinal për 550.00 EUR false. Të pesë të dyshuarit në bashkëpunim, me qëllim të përfitimit material, kanë shpërnda para të falsifikuara dhe paratë origjinale të fituara nga vepra penale “Falsifikim i parasë”, i kanë ndarë në pjesë të barabarta, në pesë pjesë”, njofton tutje policia.

Pas intervistimit të personave të dyshuar, me vendim për ndalim nga prokurori kompetent, të pesë të dyshuarit janë dërguar në  ndalim policor  për 48 orë.

Më Shumë

Shpërthim në xhami, 32 të vrarë dhe dhjetëra të plagosur në Pakistan

Të paktën 32 persona janë vrarë dhe 150 të tjerë janë plagosur në një shpërthim me bombë në një xhami në qytetin pakistanez Peshawar,...

Ablelard Tahiri: Kurti po tenton ta fus edhe Mamushën në Asociacion, që të thotë se nuk është një etnik

Abelard Tahiri, shefi i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës është i ftuari i radhës në “Blic InterView”. Tahiri ka komentuar planin gjashtë pikësh...

Lajmet e Fundit