25.8 C
Prizren
E hënë, 20 Shtator, 2021

Prizren, dënohet me 800 euro për armëmbajtje pa leje

Lulzim Pasuli  është dënuar të martën me 800 euro pasi e ka pranuar se ka mbajtur me vete pa leje një pistoletë të tipit “Smith & Wesson” me dy fishekë.

Ndërsa, lënda për lëndim të rëndë dhe të lehtë trupor nga rrahja ndërmjet Armend Kubati dhe Lulzim Pasuli do të kalojë nga Departamenti i Krimeve të Rënda në Departamentin e Përgjithshëm të Gjykatës Themelore të Prizrenit.

Gjykatësi Xheladin Osmani ka thënë se me vendim të posaçëm do ta procedojë lëndën në Departamentin e Përgjithshëm ku trajtohen veprat e lëndimit të lehtë dhe të rëndë trupor si dhe përdorimit të mjetit të rrezikshëm.

Pas leximit të aktakuzës nga prokurori Metush Biraj, i akuzuari Kubati nuk e pranoi fajësinë për veprën penale që i vihet barrë, ndërsa i akuzuari Pasuli pranoi fajësinë vetëm për veprën penale të mbajtjes në kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve, raporton “Betimi për Drejtësi,

Ky pranim i fajësisë nuk u kundërshtua nga prokurori Metush Biraj dhe më pas u aprovua nga gjykatësi Xheladin Osmani.

Shpallja e aktgjykimit u bë menjëherë dhe i akuzuari Pasuli u obliguar që shumën prej 800 eurosh ta paguajë në tri këste.

Aktakuza e ngritur më 24 prill të këtij viti i ngarkon Armend Kubatin dhe Lulzim Pasulin se më 28 dhjetor të 2020-ës   rreth orës së mesnatës në kafenen “Joni” duke qenë nën ndikimin e alkoolit  fillimisht shkëmbejnë ofendime ndaj njëri tjetrit dhe pastaj kanë goditur njëri tjetrin me shishe të birrës duke i shkaktuar njëri tjetrit lëndime të lehta dhe të rënda trupore.

Po ashtu i akuzuari Lulzim Pasuli, në po të njëjtin vend dhe kohë, pasi ka sulmuar viktimin, del jashtë dhe shkrep në ajër nga pistoleta e tij “Smith & Wesson” të cilën armë e kishte në kundërshtim me ligjin e zbatushëm.

Për këtë, Armend Kubati po akuzohet se ka kryer veprën penale “Lëndim i lehtë trupor nga neni 185 par 2 të Kodit Penal, ndërsa Lulzim Pasuli po akuzohet se ka kryer veprat penale lëndim i rëndë trupor nga neni 186 par 3, përdorim i veprës armës apo mjetit të rrezikshëm nga neni 357 par 2 si dhe veprës penale mbajtja në kontroll ose posedim i paautorizuar i armëve nga neni 366 par 1 të Kodit Penal/ BetimipërDrejtësi.

Më Shumë

Vetura godet për vdekje këmbësoren në Prizren

Një grua e moshës rreth 50-vjeçare është goditur nga vetura sonte rreth orës 21:30 në rrugën “Brigada 125” në Prizren. E njëjta si pasojë e...

Katër astronautë amatorë nisin misionin rreth Tokës

Katër astronautë amatorë janë larguar nga Florida në misionin privat në orbitë. Ekuipazhi i Inspiration4, i përbërë nga një miliarder dhe tre qytetarë, doli...

Një muaj paraburgim personit që vodhi 20 mijë euro në një këmbimore në Prizren

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej një muaji, e cila do të llogaritet prej kohës së arrestimit 10.09.2021...

Policia shqipton 1,977 gjoba për mosrespektim të masave antiCOVID-19

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në 24 orët janë shqiptuar 1,977 gjoba për mosrespektim të masave antiCOVID-19. Në raportin e Policisë po...

Vajza nga Suhareka dyshohet se e ngacmoi profesorin dhe i kërkoi lidhje dashurie

Gjykata ka vendosur t’i caktojë mbrojtës sipas detyrës zyrtare të akuzuarës, A.A se ka ngacmuar profesorin e saj, B.B duke i shkuar edhe në...

Digjen sipërfaqe pyjore në Prevallë

Në Prevallë të Prizrenit raportohet se nga zjarri është përfshirë një sipërfaqe e pyllit, shkurre dhe bari i thatë, raporton PrizrenPress. Njësit e zjarrfikëseve kanë...

12 të vdekur dhe 410 raste pozitive me COVID-19 në Kosovë

12 persona kanë vdekur dhe 410 raste të reja me koronavirus janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, njofton MSH. Ndërkohë, 1 mijë...

Abdixhiku për kandidaturën e Qunit: Prizreni këtë herë ka një zgjidhje të lehtë

Kryetari i Lidhjes Demokratike, Lumir Abdixhiku, ka zhvilluar një takim me asambleistët e LDK-së në Prizren. Abdixhiku ka shkruar për kandidatin e kësaj partie për...

Forca të mëdha policore në veri, Njësia Speciale në kufirin Kosovë – Serbi

Forca të mëdha policore janë parë sot në mëngjes në drejtim të pikës kufitare në Jarinje, në mbështetje të procesit të reciprocitetit ndaj Serbisë...

Votohet qeveria “Rama 3”

Me 77 vota pro, 53 kundër dhe 1 abstenim, Kuvendi miratoi qeverinë “Rama 3”. Pas një seance maratonë që zgjati deri në orën 6:40...

Lionel Messi ‘nuk e kuptoi’ asnjëherë se përse ky lojtar nuk luante te Barcelona

Lionel Messi personalisht i tha mesfushorit të Barcelonës, Miralem Pjanic, se ai nuk e kuptonte pse Ronald Koeman nuk po e zgjidhte atë. Mesfushori u...

Luajtën bixhoz, Gjykata e Prizrenit dënon pesë persona

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm (gjyqtari Fatmir Krasniqi) ka shpallur aktgjykim dënues, ndaj të akuzuarve H.K., P.B., Sh.K., K.K., S.K., për shkak...

11 të vdekur dhe 259 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

11 persona kanë vdekur si pasojë e COVID-19 në 24 orët e fundit në vendin tonë si dhe janë shënuar 259 raste të reja,...

Rihapet gjykimi për korrupsion ndaj ish-Drejtorit të Urbanizmit në Prizren

Gjykata Themelore në Prizren, nuk e ka shpallur sot aktgjykimin ndaj Nijazi Kryeziut, ish-Drejtor i Urbanizmit, i cili po akuzohet për keqpërdorim të detyrës...

Shënohen edhe 368 raste pozitive dhe 14 vdekje nga COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në vendin tonë janë shënuar edhe 368 raste pozitive të reja me COVID-19. Po ashtu, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të...

Zhduket një e mitur në Prizren

Një nënë nga Prizreni ka raportuar në polici se vajza e saj e mitur në mëngjesin e së martës është larguar nga shtëpia dhe...

Lajmet e Fundit