15.8 C
Prizren
E enjte, 29 Shtator, 2022

Gjermani: Një i vdekur, 16 të lënduar dhe katër të zhdukur nga shpërthimi në një fabrikë

Ndërkohë që katër punonjës vazhdojnë të jenë të zhdukur.

Shpërthimi ndodhi në një fabrikë të djegies së plehrave në parkun kimik.

Zyra Federale e Gjermane për Mbrojtjen Civile dhe Ndihmën në rast të Katastrofave e klasifikoi shpërthimin si “një kërcënim ekstrem” dhe u kërkoi banorëve të qëndrojnë brenda, të mbajnë dritaret dhe dyert të mbyllura për të shmangur helmimin nga tymi.

Siç raportojnë mediat në Gjermani tym i zi dhe helmues del nga impianti të djegies së mbeturinave, ku, ndër të tjera, mbetjet e rrezikshme dhe substancat toksike ruhen dhe asgjësohen.

Ata gjithashtu mbyllën disa autostrada kryesore afër.

Autostradat e mbyllura pas reve të helmit, A1, A3 dhe A59 dhe zjarrfikësit kanë hapur korsi emergjence.

Ndërkohë që ende mbetet mister shkaku i shpërthimit, në zonë janë dërguar një numër i madh i policëve, zjarrfikësve, helikopterëve dhe ambulancave.

Sipas BILD, zjarri kërcënon të përhapet në ndërtesën prapa në të cilën ndodhen lëndë të rrezikshme. Nën stacionin e transferimit ndodhen 100 mijë litra lëng hekuri të ndezshëm

Më Shumë

Asamblistja e Listës ‘Guxo’ në Suharekë kalon në AAK

Asamblistja e Listës Guxo në Kuvendin e Komunës së Suharekës, Festa Kabashi ka vendosur që të kalojë në Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës (AAK). Gjatë...

Rusia nuk do të konkurrojë me asnjë fillm për në Oscars

Rusia nuk do të dorëzojë ndonjë film për të konkurruar në Oscars këtë vit, ka njoftuar Akademia Ruse e Filmit. Në një deklaratë, akademia nuk...

Lajmet e Fundit