19.8 C
Prizren
E enjte, 20 Qershor, 2024

Prizren: Kultivohet dashuria për librat nëpërmjet ‘Javës së Leximit’

Prizreni që nga viti 2009 po e zhvillon kulturën e leximit nëpërmjet Javës së Leximit. E sivjet organizimi ka kaluar përtej pritshmërive.

Ndërkaq një pikë tjetër pozitive është përfshirja e komuniteteve.

“Interesimi këtë vit i fëmijëve ka qenë shumë i madh sesa viteve të tjera. Çdo vit kemi përfshirë nga 50 fëmijë nga të gjitha nacionalitetet që jetojnë në Prizren. Është një grupmoshë e fëmijëve nga mosha 10 deri 14, që çdo ditë realizojnë aktivitete të ndryshme”, ka thënë drejtoresha e bibliotekës së Prizrenit, Sadete Sadikaj në “Mirëmëngjesi Kosovë” të RTK-së.

Lekturat shkollore janë në interes të lexuesve të vegjël përherë, mirëpo tashmë kanë nisur edhe përpjekjet për shtrirjen e leximit në libra të tjerë.

“Qëllimi i këtij aktiviteti është promovimi i leximit në hapësira të hapura kryesisht me shkrimtarë të ndryshëm që kanë qenë të angazhuar këtë vit. Kemi pasur Ibrahim Skënderi, që është shkrimtar shumë i mirë për fëmijë, poashtu Teuta Muja, shkrimtare që çdo ditë e më tepër po realizon me sukses botimet e saja. Kanë qenë aktori Xhevdet Doda, mjek Mybera Mustafa, kanë qenë plotë të angazhuar nga Lidhja e Prizrenit”, ka përmendur ajo disa nga aktivitetet.


Reklamë

RENELUAL TAHIRI prezenton tipet e banesave në kompleksin “Green Avenue” Blloku B !
Për më shumë informata na vizitoni në pikën tonë të shitjes përballë ‘Premium Park Hotel”.
Si dhe mund të na kontaktoni:
+383 44 128 112 ; +383 49 613 613
Kliko videon 

 

Më Shumë

Lansohet projekti e-Twinning, bashkëpunim arsimor me 40 shtete evropiane

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, bashkë me përfaqësuesin e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Johannes Madsen, e kanë bërë...

Sylvinho ka “hequr” dorë prej tij, Mirlind Daku reagon pas ndeshjes me Italinë

Mirlind Daku nuk është aspak i preferuar për sulmin e Kombëtares. Trajneri Sylvinho nuk i jep minuta prej 20 nëntorit të vitit 2023, kur...

Lajmet e Fundit