19.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Procedohen pagesat e subvencioneve për bujqit

Sot është proceduar një pagesë e radhës për subvencionet e bujqve.

Kështu ka njoftuar përmes një postimi në Facebook, Ministri i Bujqësisë, Faton Peci i cili theksoi se vlera e proceduar sot për pagesë është rreth 7 milionë euro ndërsa numri i bujqve që do t’i përfitojnë këto mjete është 5,715.

Ai tutje tha se duke qenë se afati për sasinë e dorëzuar të grurit është data 2 shtator, edhe pagesën për këtë sasi, në vlerë prej 0.03 €/kg, MBPZHR – AZHB do ta bëjë pas kësaj date si pagesë të veçantë për të gjithë aplikuesit të kulturës se grurit që dëshmojnë sasinë e dorëzuar të grurit, bazuar në kriteret e parapara me Programin e Pagesave Direkte 2022.

“Dëshmia për sasinë e dorëzuar të grurit dorëzohet në Drejtoritë Komunale për Bujqësi në Komunat përkatëse deri më 02 shtator 2022 në ora 16:00”, ka shkruar Peci.
May be an image of 1 person and text that says 'Vazhdojne pagesat pèr perfituesit e Programit per Pagesa Direkte Subvencione 2022! 5715 FERMERE 6,966,814.92€ Ministriae Bujqesisé Pylltaris? dhe Zhvillimit Rural Ministarstvo Poljoprivrede, Sumarstva Ruralnog Razvoja Ministry Agriculture, Forestry and Rural Development'

Më Shumë

LIVE|Kosova e humb ndeshjen që dukej e fituar

Kosova e kishte në dorë fitoren ndaj Irlandës së Veriut, por Muriqi, Bytyçi dhe Zeneli, nuk janë treguar finalizues të mirë secili në nga...

Rohde: Në fillim të vitit tjetër do të liberalizohen vizat për Kosovën

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde, është shprehur optimist se liberalizimi i vizave do të ndodh në fillim të vitit të ardhshëm. Rohde është treguar...

Lajmet e Fundit