-1.5 C
Prizren
E hënë, 30 Nëntor, 2020

Prokuroria Themelore në Prizren zgjedh prokuroren Arjana Shajkovci për anëtare të re të KPK-së

24 prokurorë të Prokurorisë Themelore në Prizren, me vota të fshehta, këtë të mërkurë kanë zgjedhur prokuroren e Departamentit të Krimeve të Rënda në këtë prokurori Ariana Shajkovci, si anëtare të re të Këshillit Prokurorial të Kosovës (KPK).

Në garën e Prokurorisë Themelore në Prizren për anëtarë të KPK-së kanë qenë prokurorët Ariana Shajkovci dhe Musli Gashi, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Nga 24 fletëvotime, 16 prokurorë kanë votuar për prokuroren Shajkovci, shtatë për prokurorin Gashi, ndërsa një prokuror ka votuar për të dy kandidatët, e cila votë u shpallë e pavlefshme.

Ndryshe, KPK është në procedurë të zgjedhjes së shtatë anëtarëve të rinj të këtij këshilli nga radhët e Prokurorive Themelore, përkatësisht nga Prokuroria Themelore në Prishtinë, Pejë, Prizren, Gjakovë, Gjilan, Ferizaj dhe Mitrovicë.

Gjatë të mërkurës, përpos zgjedhjeve në Prokurorinë Themelore në Prizren, nga ora 14:00, këto zgjedhje do të mbahen në Prokurorinë Themelore në Gjakovë, të enjten këtë proces është paraparë ta kryej Prokuroritë Themelore në Prishtinë, Gjilan dhe Ferizaj, ndërsa më 23 tetor Prokuroria Themelore në Mitrovicë dhe ajo në Pejë

Proceset e zgjedhjes së anëtarëve të rinj të KPK-së nga radhët e shtatë Prokurorive Themelore, është duke u udhëhequr nga komisioni i formuar nga KPK.

Në krye të këtij komisioni është anëtari i ri i KPK-së, Agron Beka, derisa anëtarë të këtij komisioni janë edhe Idail Smajli – prokuror në Zyrën e Kryeprokurorit të Shtetit dhe Valdrin Krasniqi – zyrtar nga Sekretariati i KPK-së.

Si anëtarë rezervë të këtij komisioni janë zgjedhur Bedrije Syla Alshiqi – anëtare në KPK, Agron Qalaj – prokuror në Zyrën e Kryeprokurorit të Shtetit dhe Dardan Maloku – zyrtar i sekretariatit të KzPK-së.

Shpallja e zgjedhjeve për anëtarë të KPK-së nga radhët e prokurorive themelore është bërë nga KPK më 8 tetor 2020, në të cilën ditë edhe është miratuar Ligji për Këshillin Prokurorial të Kosovës.

Sipas ligjit dhe rregulloreve të KPK-së, ky konkurs është dashur të shpallet më së largu deri më 1 tetor 2020, për shkak se mandati i anëtarëve aktual të KPK-së nga radhët e prokurorive themelore përfundon më 1 janar 2021.

Në ditën kur është shpallur konkursi për zgjedhjen e anëtarëve të rinjë të KPK-së nga radhët e shoqërisë civile, tre anëtarë të KPK-së kanë dhënë dorëheqje në prag të përfundimit të mandatit të tyre si anëtarë të KPK-së. Përkatësisht, dorëheqje kanë dhënë anëtarët Zejnullah Gashi, Arben Ismajli dhe Dëshirë Jusaj.

Ndaj këtyre dorëheqjeve, në po të njëjtën ditë kishte reaguar Instituti i Kosovës për Drejtësi, ku kishte thënë se dorëheqja e anëtarëve të KPK-së në kohën para shpalljes së konkursit për kryeprokurorë, është praktikë që mund të paraqesë konflikt të interesit dhe mungesë të integritetit.

Një ditë më vonë, Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Republikën e Kosovës ka njoftuar se është tërhequr nga procesi i zgjedhjes së anëtarëve të rinj të KPK-së dhe zgjedhjes së Kryeprokurorëve, me arsyetimin se këto procese janë prishur rrënjësisht.

“Për vite, Ambasada Amerikane ka luajtur një rol monitorues dhe mentorues në proceset për të zgjedhur anëtarët e rinj të Këshillit Prokurorial të Kosovës dhe për të zgjedhur Kryeprokurorët. Fatkeqësisht, ne besojmë se këto procese tani janë prishur rrënjësisht. Atyre u mungon transparenca dhe i nënshtrohen konflikteve në rritje të interesit. Meqenëse përfshirja e mëtejshme e Ambasadës mund të interpretohet keq si miratim i këtij sistemi të prishur, ne nuk do të marrim pjesë. Prokurorët duhet të zgjidhen në bazë të kualifikimeve të tyre, jo përkatësisë politike ose lidhjeve. Ndryshimet në kornizën ligjore që mbështesin KPK-në janë të nevojshme për të rivendosur transparencën dhe drejtësinë e këtij sistemi. Prandaj, ne u bëjmë thirrje të gjitha palëve të mbështesin përpjekjet e Ministrit të Drejtësisë për të përfunduar menjëherë Rishikimin Funksional”, thuhet në deklaratën e kësaj ambasade.

Një ditë më vonë, është konfirmuar se nga këto procese është tërhequr edhe Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë.  /BetimipërDrejtësi

- Advertisement -

Më Shumë

Paralajmërohet përfundimi i gjysmë vjetorit të parë më herët se që ishte planifikuar

Gjysmë vjetori i parë i këtij viti shkollor mund të përfundojë më herët se që ishte planifikuar. Këtë e ka paralajmëruar ministri Shëndetësisë, Armend...

Vjosa Osmani shkarkoi nga detyra e konsullit edhe djalin e zyrtarit të PDK-së

Në mesin e të shkarkuarve nga ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani, është edhe Blendi Kilaj, djali i ish-zëvendësministrit nga radhët e PDK-së,...

Fillojnë hetimet për vdekjen e Diego Maradonës – ka dyshime në stafin e ambulancës

Kanë filluar hetimet në Argjentinë rreth vdekjes së Diego Maradonës në të mërkurën e kësaj jave në moshën 60-vjeçare. Sipas protokollit të lëshuar, thuhet se...

Dhjetë persona në Suharekë bëhen llom, gjuajnë edhe me armë zjarri

re persona në Suharekë kanë pësuar lëndime trupore pasi dyshohet se janë sulmuar fizikisht nga shtatë të tjerë. Rasti ka ndodhur mbrëmjen e së premtes...

Duda Balje ia merr bukurinë Luana Vjollcës

Të dyja janë figura mjaftë të njohura për publikun shqiptar. Edhe pse kanë profesione të ndryshme, Luana si këngëtare e moderatore, e Duda si deputete...

Deputeti i VV-së thotë se nuk do ta përdorin gazin lotsjellës për ta ndaluar pjesëmarrjen e Selmanajt në seanca

Lëvizja Vetëvendosje ka deklaruar se nuk do ta lejojë mbajtjen e seancave të Kuvendit të Kosovës, nëse aty prezent do të jetë edhe zëvendëskryeministri...

Djali i Haxhi Shalës emërohet konsull në Pragë, vjen reagimi i PDK-së

Dje në media u raportua se Flakron Shala, djali i deputetit të AAK-së, Haxhi Shala është emëruar konsull i Kosovës në Pragë të Çekisë. Në...

Bislimi: Avdullah Hoti s’ka tru për rimëkëmbjen ekonomike

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Besnik Bislimi, ka thënë se kryeministri Avdullah Hoti nuk ka tru për rimëkëmbjen ekonomike. Sipas tij, projektligji për rimëkëmbje ekonomike është...

Rëndohet gjendja me Covid 19 e trajnerit shqiptar, niset urgjent drejt Turqisë

Trajneri i Kukësit, Skënder Gega i cili ka rezultuar pozitiv me COVID-19 është nisur me urgjencë drejt Turqisë. Prej disa ditësh Gega ishte në pritje të përmirësimit të gjendjes së...

Dëgjohen gjashtë dëshmitarë në gjykimin ndaj drejtorit të shkollës në Malishevë, për rastin ku punëtori teknik humbi jetën në vendin e punës

Të hënën, në Gjykatën Themelore në Gjakovë, dega në Malishevë, ka vazhduar shqyrtimi gjyqësor ndaj drejtorit të Shkollës Fillore të Mesme të Ultë “Ibrahim...

Prizren: Një muaj paraburgim për një burrë për sulm seksual e fizik

Gjykata Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prizrenit, për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit...

Konfiskohen mbi 28 kilogramë drogë në Vërmicë

Policia dje në Vërmicë ka konfiskuar dy çanta ku kishte 50 paketime me substancë të dyshuar narkotike të llojit marihuanë me peshë totale prej...

I biri i deputetit Shala nuk sheh asgjë të keqe për postin e konsullit që e ka marrë

I biri i deputetit Haxhi Shala, Flakroni, është munduar të arsyetojë caktimin e tij konsull në Pragë. Në reagimin e parë pas publikimit të...

Arrestimi i katër komandantëve, Thaçi u vonua 10 minuta, Veseli e Selimi nuk i kishin hapur telefonin Speciales

Një raport i Gjykatës Speciale rreth arrestimit të Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit e Jakup Krasniqit, i shkruar edhe me detajet më të...

‘Po vdesim’, spitalet të tejmbushur me pacient, kaos në SHBA nga pandemia

Pasi goditi qytetet e mëdha të SHBA-së në pranverë, COVID-19 tani ka përfshirë Amerikën rurale dhe qytetet e vogla, duke depërtuar në çdo cep...

Kriza me pandeminë, edhe 182 milionë euro për bizneset

Mbi 182 milionë euro ka paraparë Qeveria e Kosovës në Projektbuxhetin për vitin 2021, në Programin për rimëkëmbje ekonomike, që ka për qëllim përkrahjen...

Lajmet e Fundit

Haskuka flet për gjendjen me Covid-19 në Prizren, kritikon masat e qeverisë

Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka ka folur për gjendjen me Covid-19 në këtë komunë. Ai thotë se gjendja e të infektuarve që po mjekohen...

Shkelën masat anti-COVID, gjobiten kuvendarët e Prizrenit

Festa e Flamurit u ka kushtuar me gjobë kuvendarëve të Prizrenit. Ata kanë festuar 108 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, pa i respektuar masat anti-COVID. Policia...

Haskuka: Do të formojmë komision për të na këshilluar se çfarë të bëjmë me shtatoren e Skënderbeut në Prizren

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka pas shumë reagimeve që pati në rrjete sociale sa i përket dy shtatoreve të vendosura në qytetin...

Merret vendimi për largimin e shtatores së Adem Jasharit në Prizren

Është vendosur për heqjen e shtatores së Adem Jasharit në Prizren. Menaxhmenti i “Abi Çarshisë” ia ka konfirmuar ekipit të Kohavisionit që shtatorja e Adem...

Dy të vdekur nga COVID-19 në Prizren

Brenda 24 orëve janë raportuar 11 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Podujevë 2 raste (75, 50 vjeç),...