3.8 C
Prizren
E martë, 27 Shkurt, 2024

Pronarët e vilave në Prevallë, ankohen në EULEX

Prevalla7-12Pronarët e vilave të ndërtuar në vitet ’80-ta në Prevallë kanë kundërshtuar aksionin e Minisitrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor për rrënimin e objekteve të tyre.

Ata kanë bërë të ditur se këto vila nuk janë të jashtëligjshme,ngase janë ndërtuar në përputhje me rregullat e caktuara në kohën e pushtetit jugosllavë.

Edhe pronarët e vilave të reja të ndërtuara pas 2006 në kuadër të projketit “Fshati Turistik Prevallë”, kanë theksuar se do të ndërmarrin të gjitha veprimet ligjore për pengimin e aksionit të rrënimit.

“Të hënën lëndën do ta paraqesim në EULEX. Kjo situatë është bërë e padurueshme dhe prej mllefit nuk mundem që të përmbahem më”, ka thënë Arsim Alija nga Ferizaj,pronar i një vile të ndërtuar në vitet ’80 në Prevallë.

” I kemi dërguar shkresa MMPH-së dhe për më shumë se 10 ditë asnjë përgjigje nuk kemi marrë”/Koha Ditore/

Më Shumë

Prizren/ Aktakuzë për shitblerje të narkotikëve

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit G.I., i cili gjendet në paraburgim për shkak të...

65 aksidente trafiku, e mbi 2 mijë gjoba brenda 24 orëve

65 aksidente trafiku janë raportuar brenda 24 orëve, në Kosovë. 18 nga to janë me të lënduar, ndërsa 47 me dëme materiale. Gjatë kësaj periudhe janë...

Lajmet e Fundit