1.8 C
Prizren
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Pse dështuan bisedimet për ndeshjen mes Tyson Fury-t dhe Anthony Joshua-s?

Tyson Fury nuk duket se është i gatshëm të përballet me Anthony Joshua-n, pasi negociatat e fundit mes dy palëve për një luftë të mundshme dështuan.

Ndeshja e radhës e kampionit të peshave të rënda të WBC do të jetë kundër Derek Chisora ??më 3 dhjetor në stadiumin e Tottenham Hotspur në Londër.

“Ai nuk ka asnjë titull. Ai nuk ka asgjë që unë kam nevojë dhe nuk do të ketë kurrë një ndeshje mes meje dhe tij”, tha Tyson Fury për Sky Sports.

“Ndalesa. Ka shumë rrëmujë. Nuk do ta kaloj më. Është shumë e vështirë për t’u përballur me to”.

Negociatat thuhet se dështuan sepse Fury u përpoq të nxitonte Joshua-n për të vendosur stilolapsin në letër, por boksieri i famshëm beson se Joshua nuk ka dashur kurrë të përballet me të.

“Lufta nuk ndodhi. Arsyeja që unë besoj është se ata kurrë nuk donin që ajo të ndodhte dhe ata kurrë nuk kishin ndonjë qëllim që të ndodhte”, tha Fury.

“Javën e parë [të negociatave] besoj se ai ishte i interesuar për luftën, më pas ai e kuptoi detyrën e frikshme dhe u tërhoq”.

“Nëse nuk do të ishte kjo arsyeja, ai do të ishte këtu tani duke luftuar në vend të Derek. Por ai nuk është dhe kjo është arsyeja”.

Fury-t mund t’i ofrohet mundësia për t’u përballur me Joshua-n vitin e ardhshëm, nëse ky i fundit rikthehet me disa fitore të qëndrueshme.

“Jo Joshua, jo më, jo më humbje kohe”, vuri në dukje Fury.

“Ashtu siç është, ai është në një pozicion të rehatshëm dhe ka punuar shumë për këtë. Unë nuk do të diskreditoj performancat e tij apo të diskreditoj arritjet e tij. Ajo që mund të diskreditoj është mungesa e përkushtimit të tij ndaj publikut britanik”.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Si do ta bajmë Shqypninë kur na nuk duem me u marrë vesht ndërmjet vedit

Nga: Gjergj Fishta Ishim nga të gjitha skajet e Shqipnisë dhe të kolonive shqiptare ndër dhena të hueja. U treguam me të vërtet shqiptar sepse...

110 vjetori i Pavarësisë, bashkon sot kuvendarët e Kosovës e Shqipërisë

Në shënim të 110-vjetorit të pavarësisë Shqipërisë, sot në Tiranë do të mbahet mbledhje e përbashkët e Kuvendit të Kosovës dhe atij të Shqipërisë.   E...

Lajmet e Fundit