11 C
Prizren
E shtunë, 8 Maj, 2021

Pse duhet besuar gënjeshtrën!

Shkruan: Avdi Ibrahimi

Dëgjojmë e shikojmë gati për çdo ditë në mediat e shkruara elektronike një klikë të vockël antipatriotike, duke filluar nga pushtetari,ministri, deputeti, dhe kalemxhiu i afërt me pushtetin, të cilët  orvatën ta paraqesin vetën si njerëz që kanë merita të mëdha për
pavarësimin e Kosovës…!

Një demagogji kjo dallkaukllëku që përkon me mungesën diturore mendore e shoqërore të disa prej deputetëve të të gjitha partive, të cilët kujtohen për popullin vetëm atëherë kur
kërkohet vota dhe pastaj s’mabahen premtimet e dhëna votuesve, janë disa nga gënjeshtrat e tyre që duhen besuar! Janë këta politikan e politikane pushtetmbajtës, drejtues të ndërmarrjëve prodhuese dhe tregtare që jetojnë në lluks, kur vendi çdo ditë e më shumë po shkonë drejtë varfërimit ekonomik e social, ata pasurohen kur shumica e
popullit jeton në vështirësi për të sigurar mbijetesën familjare, a nuk është kjo një pabarzi shoqërore në rendin demokratik, më duket të jetë kjo një dukuri negative arbitrariteti e shpërdorimi i pozitës së lartë shtetërore që grabisin paranë publike të qytetarëve që po
karakterizon jetën e vendit nga kjo politikbërje e pështirë.

Është ajo shumicë popullore që e kuptoi drejtë thirrjen për ndryshim të subjektit politik opozitar të Lëvizjës Vetëvendosje të drejtuar nga Albin Kurti, për të dërmuar të korroptuarit Brenda partive politike në Kosovë që drejtonin vendin që nga pas lufta si: LDK, PDK, AAK, AKR,NISMA e më vonë edhe Lista serbe, që me anë të keqëqeverisjes së tyre dhe kompromiseve të dhimbshme që bënë ndaj të huajve, por që realisht dëmtuan rëndë interesat kombëtare, ja bënë të padurueshme jetën shumicës së popullit shqiptar të Kosovës.

 

Shtrëngata e zemërimit popullor rritej nga dita në ditë dhe shpërtheu në zgjedhjet për
deputet të Kuvendit më 14 shkurt të këtij viti si Maratonomaku që rend nëpër shekuj “faqendritur” paralajmruar në vargun poetik të Nolit: “se i vogli shtrin viganin dhe i shtypuri tiranin”, një shembull ky madhështor i shpirtit të pamposhtur popullor, që 50,28% të votave mori Vetëvendosja e Albin Kurtit dhe Lista “GUXO” e Vjosa Osmanit, që tani
kanë drejtimin e pushtetit të Kosovës, Kuvendin, Qeverinë dhe
Presidencën.

Kështu partit pushtetare të deridjeshme LDK, PDK, AAK, AKR, NISMA dhe Lista serbe sovrani me votën e lire i ka dërguar në opozit, tani është e drejtë e tyre të kritokojnë dukurit negative të pozitës qeverisëse për ta ngritur në shkallë më të lartë e më cilësor të qeverisurit  vendit, njëkohësisht partive opozitare i duhen bërë reforma të thella në partit e tyre, duke u angazhuar me një përmbajtje të re e cilësore në programet e tyre, të jenë opozit konstruktive për temat e përbashkëta të interesit kombëtare me qeverinë, të jenë aktiv në veprime vullnetare me qytetaret në ngritjen e inisiativave konkrete kulturore shoqërore për pastrimin e ambienteve hapsinore, pyllzimin e pyjeve me fidane të reja, për ta lulëzuar e përparuar Kosovën e  pavarur në të gjitha fushat e jetës, e jo të mbetet duke vajtuar e kritikuar vend e pa vend qeverisjën aktuale, nëse duan të jenë në pozitë qeverisëse në zgjedhjet e ardhshme, duhet të gjejnë në vetvete forcë të re dhe aftësi për të bërë realitet amanetin e dashur të gjithë atyre brezave luftëtarësh e patriotësh të flaktë që dhanë më të shtrenjtën jetën e tyre për liri e bashkim kombëtar, që shkrinë të gjithë energjinë dhe pasurin e tyre për çështjën kombëtare duke e vulosur besnikërinë liridashëse atmëmëdhetare.

Pozita qeverisëse e Republikës Shqiptare të Kosovës të jetë në niveline lartë të detyrës për jetsimin e premtimeve të dhëna t’i sherbej interesave të popullit, të mos bëjë kompromise të dëmshme për vendin, të luftoj e krimin e organizuar, korrupcionin e nepotizmin, që përbëjnë inters të përgjithshëm kombëtar, në mënyrë që mos të themi nesër jemi penduar
pse besuam gënjeshtrën?!

Më Shumë

Katër të vdekur nga koronavirusi në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Brenda ditës 38 aksidente trafiku

Në 24 orët e fundit kanë ndodhur 38 aksidente trafiku në territorin e Kosovës. Policia ka njoftuar se 16 aksidente janë regjistruar me persona të...

Zhduket një i mitur në Prizren

  Policia e Kosovës ka bërë të ditur se një persona ka raportuar në Polici se i biri i tij, i mitur është larguar nga...

Mbytet një fëmijë 4-vjeçar në Dragash, ra në lumë derisa po luante me shokët

Një fëmijë katër vjeçar ka humbur jetën pasi është mbytur në lumin e fshatit Blaç të Dragashit. Lajmin e ka konfirmuar për Telegrafin zëdhënësi i...

Arrijnë në Kosovë 4,680 dozat e para të vaksinës Pfizer

Kanë arritur në Kosovë 4,680 dozat e para të vaksinës anti-COVID të llojit Pfizer, pjesë e kontingjentit të 95 mijë vaksinave Pfizer që Bashkimi...

Qyteti i Prizrenit me rrjet elektrik nëntokësor në vlerë 600 mijë eurove

KEDS është duke realizuar një projekt madhor në qendrën historike të qytetit të Prizrenit. Atje, komplet rrjeti elektrik, po vendoset nën tokë. Kjo është...

Kërcënohet Beni Kizolli

Dje rreth orës 13:07 është kërcënuar drejtori i Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor në Prizren, Beni Kizolli. Burimet e Sinjalit tregojnë se i njëjti, është kërcënuar...

Një film muzikor! Elvana Gjata nuk ndalet, rrëfen planet e saj të mëdha me këtë skenariste të famshme

Pas një periudhe pauzë, më 16 prill Elvana Gjata u rikthye në muzikë ashtu siç vetëm ajo di, duke sjellë albumin “Çelu” me 7...

Detaje nga rasti i mbytjes së katërvjeçares në lumin e fshatit Blaç të Dragashit

Në fshatin Blaç të Komunës së Dragashit është raportuar se një vajzë katërvjeçare humbi jetën pasi kishte rënë në lum. Ekipi i Klan Kosovës ishte...

Policia apelon për respektim të masave antiCOVID-19, në të kundërtën thotë se do të shqiptojë gjoba

Policia e Kosovës ka apeluar për respektim të masave antiCOVID-19, pasi sipas tyre nuk kanë për qëllim ndëshkimin e qytetarëve por zbatimin e masave...

Finalja e Evropa Ligës do të luhet në praninë e tifozëve

Finalja e Europa League do të zhvillohet më datë 26 maj në Gdansk të Polonisë. Fituesi mes Manchester United – Roma dhe Villareal – Arsenal...

Prizren: Paraburgim ndaj tre të pandehurve për substanca narkotike

Gjykata Themelore e Prizrenit ka caktuar masën e paraburgimit ndaj tre të pandehurve, të cilët akuzohen për blerje, posedim, shpërndarje dhe shitje të paautorizuar...

Qeveria Kurti miraton programin qeverisës

Kabineti qeveritar ka miratuar programin qeverisës për vitet 2021-2025. Ministri Goran Rakiq ishte i vetmi që ka abstenuar. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka theksuar...

Suharekasi humb kontrollin e traktorit dhe bie në humnerë

Një person nga Suhareka derisa ka qenë duke drejtuar traktorin e tij ka humbur kontrollin dhe ka rënë në hendek. Pas marrje së ndihmës mjekësore...

Pas debatit të ashpër të PDK’së me Gërvallën, përplasen deputetët e PDK’së me ata të Vetëvendosjes

Seanca e Kuvendit të Kosovës është ndërprerë pas përplasjeve të opozitës me ministren e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, shkruan Gazeta Express. Teksa kryesuesja e...

Parker mposht Chisoran, i afrohet luftës për titull bote

Zelandezi Joseph Parker e mori veten pas një nokdauni që mori në 10 sekondat e para të luftës, duke e mposhtur me pikë pas...

Lajmet e Fundit