17.8 C
Prizren
E enjte, 6 Tetor, 2022

Publikohen rezultatet e Testit të Arritshmërisë

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka publikuar rezultatet e Testit të Arritshmërisë për klasat e nënta, raporton Gazeta Sinjali.

Sipas MAShTI-t, 57.1 për qind e nxënësve e kanë përfunduar me sukses këtë test.

Këto rezultate janë shpërndara në të gjitha shkollat fillore të vendit.

Rreth 24 mijë nxënës i janë nënshtruar këtij testi më 28 maj të këtij viti.

“Këtë vit, rezultati i arritshmërisë në Test është 57.1 për qind. Testi i mbajtur më 28 maj, është organizuar në tri gjuhë: amtare, boshnjake dhe turke dhe është mbajtur në 156 qendra të testimit. Në këtë proces kanë qenë të angazhuar mbi 460 komisionerë dhe afër 2 mijë e 200 administrues”, thuhet në njoftimin e ministrisë

Më Shumë

SBASHK-u në pritje të mendimeve të anëtarësisë së saj – kjo e qartëson se a do të vazhdohet apo pezullohet greva

Edhe pse greva në arsim ka hyrë në javën e pestë të saj, Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (SBASHK) ende nuk...

Liria përforcohet me namibianin Megameno

Futbollisti namibian, Petrus Megameno, është lojtar i ri i Lirisë, ka bërë të ditur klubi prizrenas pak më parë, përmes një njoftimi të lëshuar...

Moti sot

Lajmet e Fundit