10.8 C
Prizren
E premte, 1 Dhjetor, 2023

Pushojnë hetimet për blerje votash ndaj Nijazi e Shkodran Kryeziut të PDK-së në Prizren

PDK-dega PrizrenNijazi Kryeziu, ish kryesues i Kuvendit Komunal në Prizren, aktualisht drejtor i Urbanizmit, si dhe Shkodran Kryeziu, kryetar i Rinisë Demokratike, dega në Prizren, dyshoheshin se në ditën e zgjedhjeve më 3 nëntor kishin kryer veprën penale të blerjes së votës.Shkak për inicimin e këtyre hetimeve nga policia, u bë një video-incizim dhe dy foto, të cilat i kishte bërë një qytetar, që pretendonte se në afërsi të shkollës fillore “Fadil Hisari” janë dhënë një shumë e madhe e të hollave për blerjen e votave të qytetarëve, në momentin kur Shkodran Kryeziu, i është afruar makinës në të cilën ishte Nijazi Kryeziu.

Mirëpo pas hetimeve të policisë, të cilat ishin bërë me urdhër të Prokurorisë Themelore në Prizren dhe pas ekspertizës së fotove dhe incizimeve, doli se në këtë rast nuk kishte fakte dhe prova që Nijazi dhe Shkodran Kryeziu, të kenë kryer veprën penale për të cilën dyshoheshin.

Sylë Hoxha, kryeprokuror i Prokurorisë Themelore në Prizren, i tha Gazetës Jeta në Kosovë, se ditën e zgjedhjeve prokuroria kishte përcjellë me kujdes çdo pakënaqësi dhe çdo dyshim që i ishte paraqitur.

Sipas tij, në çdo rast kur është dyshuar për keqpërdorim dhe blerje të votës, apo kur është dyshuar se po shkelej e drejta e votuesit, janë ndërmarrë të gjitha veprimet.

Kryeprokurorit Hoxha i kujtohet edhe rasti i Nijazi dhe Shkodran Kryeziut.

“Ka qenë një incizim prej së largu në një automjet, policët kanë marrë në pyetje edhe dëshmitarë të tjerë të cilët ne i kemi autorizuar dhe nuk është argumentuar, nuk kemi nxjerrë prova se atë ditë ka shpërndarë të holla Nijazi Kryeziu”, tha Sylë Hoxha.

Ai thotë se nga ofruesi i fotove dhe videoincizimit është përmendur një shumë e të hollave rreth 20 mijë euro.

“Por nuk është vërtetuar, kështu që ne nuk kemi pasur prova t’i hapim hetimet, po kjo ka qenë një procedurë që themi ne parapenale”, tha kryeprokurori i Prizrenit.

Nga ana tjetër Nijazi Kryeziu, aktualisht në pozitën e drejtorit të Urbanizmit, nuk ishte në dijeni se janë pushuar hetimet ndaj tij.

“Unë nga ju po dëgjoj që kanë pushuar hetimet, nuk po çuditem aspak, sepse kam qenë i pafajshëm, kjo thjesht ka qenë manipulim i mekanizmave paramilitarë të partive opozitare, të cilat kanë angazhuar njerëz për spekulime në zgjedhje”, tha Kryeziu.

Nërsa kryetari i RDK-së në Prizren, Shkodran Kryeziu, tha se kishte qenë i habitur kur emri i tij, kishte dalë në mediat e shkruara dhe ato elektronike, për dyshimin e shitblerjes së votave.

“Unë personalisht jam ndjerë shumë i shqetësuar me publikimin e lajmit të tillë, pasi që asnjë herë në jetën time politike nuk do ta bëja një gjë të tillë. Lajmet e tilla pos që kanë ndikuar në prekjen dhe lëndimin e imazhit tim si kryetar i RDK-së, po ashtu ka ndikuar rëndë edhe në lëndimin emocional të familjes time, por mbi të gjitha është prekur edhe imazhi i Partisë Demokratike të Kosovës”, tha Shkodran Kryeziu.

Gazeta Jeta në Kosovë kontaktoi edhe me qytetarin që ka iniciuar këtë rast, i cili përveç që ofroi xhirimin dhe foton që e kishte dorëzuar në prokurori, nuk deshi të komentojë më tutje dhe parapëlqeu të mbetet anonim./Gazeta Jeta në Kosovë/

Më Shumë

Arrestohet një i dyshuar për dhunë familjare në Rahovec

Policia e Kosovës në Rahovec ka arrestuar një person për dhunë familjare dhe ka sekuestruar disa armë. Sektori i Hetimeve në kuadër të Stacioni Policor...

FSK bashkë me qytetarë feston “Ditën e Forcës”

Ministria e Mbrojtjes dhe Forca e Sigurisë së Kosovës, me rastin e “Ditës së Forcës”, sot, duke filluar nga ora 10:00 deri në ora...

Lajmet e Fundit