19.8 C
Prizren
E martë, 18 Qershor, 2024

Qosja: Serbia duhet ta njohë Kosovën

Rexhep QosjaAkademik Rexhep Qosja me rastin e 15 vjetorit të çlirimit të Kosovës nga dhuna e përgjakshme e Millosheviqit, ka thënë se Kosova ishte e pushtuar që nga viti 1912 kur në Serbi kishte shumë, shumë Millosheviqa tjerë, jo më pak shtypës gjahtarë ndaj shqiptarëve sesa vet Millosheviqi.

Ai ka thënë se rruga që ka bërë Kosova gjatë këtyre viteve, prej qershorit 1999, kur u çlirua prej pushtimit serb nuk ishte e lehtë.

“Pamja e Kosovës, megjithatë është dukshëm më e mirë se ndonjëherë në historinë e saj”, ja thënë Qosja për ‘Epokën e re’.

Ai ka thënë se Serbia dhe Kosova duhet t’i zgjidhin çështjet që presin të zgjidhen, që Serbia si kusht për zgjidhjen e atyre çështjeve që presin të kryhen, ta njohë Kosovën shtet të lirë.

Më Shumë

IKShPK-ja del me këshilla për mbrojtje nga temperaturat e larta

Temperaturat e larta që mbretërojnë në sezonin e verës ndikojnë negativisht në organizmin e njeriut sidomos te të moshuarit. Duke u ekspozuar në diell për...

Sot përurohet “Kalaja e UÇK-së” në fshatin Leskovec të Prizrenit

Sot, në orën 11:00, në Ditën e Çlirimit të Prizrenit, do të bëhet përurimi i “Kalasë së UÇK-së” në fshatin Leskovec. Kjo datë përkujton përvjetorin...

Lajmet e Fundit