19.8 C
Prizren
E mërkurë, 23 Qershor, 2021

Quni ia uron ditëlindjen komandant ‘Bjeshkës’

Anton Quni, ia ka uruar ditëlindjen ish-bashkëluftëtarit, Fadil Hadërgjonaj. Quni përmes një postimi në ‘Facebook’, ka përshkruar historinë e takimit të parë me komandant ‘Bjeshkën’ në Koshare.

Postimi i plotë i Anton Qunit:

Gjeneralbrigade Fadil Hadërgjonaj-BJESHKA, sot feston ditëlindjen dhe e shënon ditën e parë të pensionimit!

E kujtoj takimin dhe njoftimin e parë para 22 viteve në Komandën e GO-3, në kohën kur po zhvilloheshin luftimet e ashpra në Betejën e Kosharës.

Komandant Rrustem Berisha më njoftoj se Fadili do të emërohet në krye të batalionit që operon në Rrasën e Kosharës dhe emri i koduar i tij do të jetë BJESHKA.

Sado që Fadili me impresionoj me qëndrimin dhe fjalorin e tij, u bëra kinse fare nuk po më lë përshtypje. Ishte koha kur ende po e vuanim rënd humbjen e Agim Ramadanit, Sali Çekut e të dëshmorëve të tjerë, të cilët kishin kaluar në përjetësi mu aty ku Fadili do të vazhdonte operacionet luftarake.

Se si më dukej sikur përballë meje po e shikoja tani më njeriun e vdekur.

Nuk doja të krijoja aq afërsi e nesër prap të përballem me dhëmbjen nëpër të cilën po kaloja.

Nën dritën e qirinjëve, shtrëngum duart shkurt, i uruam njëri tjetrit fat dhe që të qëndrojmë faqebardhë.

Për disa ditë e javë komunikonim vetëm në radiolidhje duke u bashkëkoordinuar me forca dhe zjarr.

Cdo ditë përgëzonim njëri tjetrin për sukseset dhe fitoret e shënuara. Respekti për Fadilin rritej me kalimin e kohës përditë e më shumë. Ai e arsyetonte edhe emrin e koduar, nuk kishte forcë e armikut që nuk gjunjezohej para Bjeshkës dhe batalionit të tij.

Me 30 Prill 1999, komandant Rrustem Berisha më thërret në Komandë dhe me tregon që Fadili të nesërmen e ka ditëlindjen dhe se dëshiron ta liroi nga detyra për 24 orë, mua më kërkoi që ta zëvendësoj në pozicionet e Rrasës së Kosharës.

Fadilit ditëlindjen ja urova në vijën e zjarrit, kësaj radhe shtrënguam duart fort me urimet më të përzemerta.

Për 22 vite ishim të pandashëm në UÇK, TMK, FSK dhe nëpër të gjitha ngjarjet dhe zhvillimet.

Jam i lumtur që e kam një mik më shumë në mesin e të gjallëve dhe së bashku i gëzohemi lirisë, por me kujtimet për kohërat më të vështira kur i humbëm bashkëluftëtarët tanë.

Respekt për mikun tim Bjeshkën!

Gëzuar edhe shumë vite të tjera ?

Më Shumë

Prizren/ Burri me probleme mendore tenton të bëjë vetëvrasje duke goditur veten me thikë

Një burrë në Malësinë e Re të Prizrenit dje ka tentuar t’i japë fund jetës së tij. Viktima ka tentuar të bëjë vetëvrasje duke e...

Mbi 30 gra padisin uebfaqen pornografike: Ka publikuar video pa pëlqimin tonë

Më shumë se 30 gra e kanë paditur kompaninë që e ka në pronësi faqen pornografike, Pornhub, me akuzën se ka përdorur video eksplicite...

Gazeta Franceze në vitin 1904: Letërsia turke ka pësuar humbje të madhe me vdekjen e Sami Frashërit

Nga Aurenc Bebja “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të dielën e 26 qershorit 1904, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me vdekjen e...

Christian Eriksen do kryejë ndërhyrje në zemër

Mesfushori i Inter-it, Christian Eriksen do të vendosë një pajisje, e cila do të monitorojë rrahjet e zemrës së tij dhe mund të kontrollojë...

Shefqet Krasniqi shtrihet në QKUK, i rëndohet gjendja pasi u infektua me koronavirus

Hoxhë Shefqet Krasniqi është infektuar me COVID-19. Gazeta inFokus mëson se hoxhë Krasniqi është shtrirë në Klinikën Infektive pasi iu rëndua gjendja shëndetësore. E që Krasniqi...

Gjyqtari Fidan Hoxha nga Prizreni, zgjedhet anëtar i Këshillit Gjyqësor të Kosovës 

  Në zgjedhjet e përgjithshme të mbajtur sot në Prishtinë, ku të drejtë vote kishin 318 (treqind e tetëmbëdhjete) gjyqtarë nga të gjitha Gjykatat Themelore,...

Fillon rigjykimi për korrupsion ndaj ish-drejtorit të Administratës në Komunën e Prizren, Ilir Baldedaj

Të enjten, në Gjykatën Themelore të Prizrenit ka filluar rigjykimi ndaj ish-drejtorit të Administratës në Komunën e Prizren, Ilir Baldedaj,  i cili po akuzohet për...

Sulmi ndaj infermierit në Dragash, reagon FSShK-ja

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë në Kosovë, ka reaguar për sulmin ndaj infermierit në urgjencën e QKMF-së në Dragash. Sipas reagimit, infermieri është sulmuar verbalisht...

Të shtunën dhe të dielën nuk do të ketë vaksinim anti-Covid në Prizren, procesi vazhdon të hënën

Të shtunën dhe të dielën nuk do të realizohet procesi i vaksinimit anti-Covid në Prizren. Drejtori i QKMF-së në Prizren, Xhevat Elezkurtaj, ka njoftuar të...

Oda e Hotelierisë kërkon të zyrtarizohet vendimi për hapjen e sallave të ahengjeve

Oda e Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës kërkon të dijë pse nuk po bëhet zyrtar vendimi për hapjen e sallave të ahengjeve të ndryshe. OHTK...

Horoskopi i të martës/ Shenjat që do të kenë frymëzim të shkëlqyer dhe intuita të denja për një detektiv!

Dashi Do të mbizotërojë shpirti i skuadrës me kolegët, kur njëri nuk ia del e ndihmon tjetri, pa zili dhe kritika, për të arritur objektivin....

Xhaka gjithnjë e më afër Romës, gjiganti italian rritë më shumë ofertën në drejtim të Arsenalit

Granit Xhaka është i destinuar të transferohet te Roma gjatë afatit kalimtar veror. Ylli shqiptar ka pranuar se dëshiron largimin nga Arsenali dhe gjiganti italian...

Manipulimi i madh i shoqërive të fshehta që kontrollojnë e sundojnë botën!

Shkruan: Avdi Ibrahimi Që në moshë rinore më ka interesuar dhe kam lexuar shkrime e libra nga autor të ndryshëm kush sundon botën? Më është...

“Nata e qefit në Prizren”, këngë që mblodhi artistët prizrenas në një projekt të përbashkët

Mes vendeve më mbresëlënëse në territorin e Republikës së Kosovës, patjetër që është edhe qyteti me bagazh të thellë historik – Prizreni. Pamje nga qyteti...

Dy raste pozitive me Covid në Kosovë

Nga 1.328 teste të kryera në 24 orët e fundit, në Kosovë janë regjistruar vetëm dy raste pozitive me COVID-19. Rastet janë nga qyteti...

4 pacientë me Covid po trajtohen në Spitalin e Prizrenit

63 pacientë me COVID-19 janë duke u trajtuar në kuadër të klinikave dhe spitaleve në Kosovë. Nga këta 63 pacientë prej tyre 22 janë konfirmuar...

Lajmet e Fundit