16.8 C
Prizren
E premte, 22 Shtator, 2023

Quni: Kosova u përjashtua nga “Defender Europe 2023”, si pasojë e politikave të gabuara

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës Anton Quni Anton Quni, tha se Kosova nga veprimet e gabuara politike është përjashtuar nga “Defender Europe 2023”.

Sipas tij, mbi 1300 ushtarë nga Kosova janë përgatitur gjatë që të marrin pjesë në këtë ngjarje, por që tani pjesëmarrja e tyre është anuluar.

“Siguria e Kosovës nuk varet vetë nga madhësia e tytave të armeve tona, por edhe nga bashkëpunimi me aleatët. Siguria e Kosovës është e garantuar nga aleanca më e fuqishme që ka njohur bota. Rezultati i politikave të gabuara është rënie në gracën e Vuçiqi, nga këto politika të gabuara Kosova është përjashtuar nga ‘Defender 2023’”.

“1300 ushtarë të Kosovë janë përgatitur gjatë që të marrin pjesë në këto ushtrime, por që tani ata janë përjashtuar nga kjo. Kosova duhet të prodhoj stabilitet këtë ja kemi borxh miqve, Kosova nuk duhet të vazhdoj të jetë konsumues e miqve tanë, por duhet që të kontribuoj në ruajtjen e paqes”, tha a, raporton Ekonomia Online.

E pazakontë në Greqi! Tufa e deleve ‘pushtojnë’ serën e mbjellë me hashash dhe konsumojnë 100 kg të lëndës narkotike

Një serë e mbjellë me kanabis në zonën Magnezia të Greqisë është ‘pushtuar’ nga një tufë delesh, të cilat kanë konsumuar rreth 100 kg...

Vrasja në Malishevë, zbulohet identiteti i të dyshuarit dhe viktimës – ishin shokë

Një vrasje e rëndë ka tronditur sot qytetin e Malishevës. Dyshohet se për motive krejtësisht të rastit një person ka privuar nga jeta shokun...

Lajmet e Fundit