19.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Qytetarët e zhgënjyer s’po ia gjejnë qarën vetit

Demaci11-21Veprimtari Adem Demaçi po e përjeton rëndë largimin e qytetarëve të Kosovës drejt Perëndimit.

Demaçi thotë për Politiko.net se qytetarët janë zhgënjyer dhe nuk po ia gjejnë qarën vetit këtu dhe po mësyjnë perëndimin me shpresë se atje do t’i zgjidhin problemet.

“Qeveria e Kosovës e ka nxjerrë një Ligj për këta që po dalin, për të mos i lënë me dalë, por një pjesë e njerëzve janë zhgënjyer qa fort sa që nuk po i gjejnë qare vetit këtu, duke menduar se do t’i zgjedhin problemet, e nuk po mendojnë që po shkojnë diku që nuk i presin me dëshirë, diku që nuk janë të ftuar dhe nga diku që një ditë herët ose vonë do të kthehen”.

“Ata do të detyrohen prapë të vijnë në këtë Kosovën tonë kështu siç është me njëqind probleme”.

Sipas tij, mundësia për t’i ndalur duke tentuar që t’i bindin se po gabojnë që po ikin, është e vogël.

“Mundësia për t’i ndalur këta me mjete paqësore, me të mirë e me bindje është mjaft e vogël, sepse në kokat e njerëzve është pjekur një bindje që porsa të dalin në perëndim dika vjen shpëtimi dhe vjen jeta e lehtë edhe largohen me këto problemet që palaviten qytetarët tanë”.

“Nuk është punë e lehtë as për Qeverinë. Mirëpo, duket se me kalimin e kohës do ta kuptojnë ata që janë në rrugë të gabuar dhe do ta ndërrojnë mendimin”.

“Nëse ndodhë që Europa vepron më shpejt dhe i kthen mbrapa ata të cilët nuk ka interes për t’i ndalë, atëherë kjo mund të ndalet. Nëse Europa vepron ngadalë, atëherë kjo mund të zgjasë edhe sa kohë”, pohon veprimtari i njohur, Adem Demaçi.

Më Shumë

KKSB-ja diskuton për sigurinë e shkollave në Prizren

Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi (KKSB), i kryesuar nga Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, sot, mbajti takimin e tretë në sallën...

Një tym i errët u ngrit mbi Paris ndërsa një zjarr shpërtheu në “tregun më të madh të ushqimit të freskët në botë”

Një tym i errët u ngrit mbi Paris të dielën nga flakët e një magazine në një treg masiv prodhimesh që furnizon kryeqytetin francez...

Lajmet e Fundit