22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Rahoveci bastion i PDK-së

Rahoveci5-22Zgjedhjet lokale të tre nëntorit dhe balotazhi i 1 dhjetorit edhe një herë e konfirmuan se Rahoveci është bastion i PDK-së. Që nga paslufta me themelimin e PDK-së për dallim nga fshatrat e kësaj komune që votat ishin të shpërndara në disa subjekte politike, qyteti i Rahovecit pothuajse gjithmonë ka qenë në përkrahje të fuqishme të PDK-së. PDK-ja në Rahovec ka qenë fituese bindëse edhe në zgjedhjet e fundit parlamentare .

Zgjedhjet e këtij viti ku PDK-ja triumfoi me kandidatin e saj prof. dr. Idriz Vehapin treguan më së miri se Rahoveci i beson vizionit të PDK –së dhe kryetarit të saj Hashim Thaçit, të cilin e quajnë edhe mik të Rahovecit

Më tre nëntor kandidati PDK – së në qytet pa rrethinë ka marrë rreth 52 % të votive pasuar nga ai i LDK –së me mbi 27 % dhe kandidati i AAK-së mbi 15 % të votave e i LV 1.40 %

Ndërsa në zgjedhjet e balotazhit që u mbajtën më 1 dhjetor në mes PDK-së dhe koalicionit AAK-LDD-LDK kandidati i PDK-së në qytet ka marrë 75.3 % të votave ose 5135 dhe gjithsej në tërë komunën, mbi 11 e 200 ose mbi 52 % vota,ndërsa ai i koalicionit të gjerë në qytet ka marrë 27.7 % ose 1686 vota dhe komplet mbi 10 mijë vota ose 47.5 %.

PDK-ja ka fituar edhe numrin më të madhë të ulësve në asamble me gjithsej 11 sosh një më tepër se në mandatin e kaluar pasuar nga AAK-LDD 8 ulëse,LDK 7 ulëse , LV 2 ulëse ,LB 1 ulëse,AKR 1 ulëse dhe PD 1 ulëse. /YMER FAZLIU,PrizrenPress.com/

 

Më Shumë

Osmani: Lidhja e Prizrenit, organizim kulmor për çlirimin e trojeve tona

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka folur për rëndësinë historike të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, i mbajtur 146 vjet më parë. Ajo për këtë ngjarje,...

Tërnava uron Kurban Bajramin, lutet për stabilitet në Kosovë e për paqe në Palestinë dhe Ukrainë

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, i është drejtuar besimtarëve myslimanë me rastin e festës së Kurban Bajramit, ku bëri thirrje për paqe në vend...

Lajmet e Fundit