30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Pajtohen për bashkëpunim

shemsedini dhe ambasadorja turekAmbasadorja e Turqisë në Prishtinë, Songul Ozan, ka vizituar të premrten Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren. Ajo uroi u.d. rektorin prof.dr. Zahadin Shemsedinin për marrjen e drejtimit të UPZ-së,  Ozan dhe Shemsedini janë pajtuar për vazhdimin e bashkëpunimit mes UPZ-së dhe Ambasadës së Turqisë në Prishtinë.

“Për Universitetin e Prizrenit është shumë e rëndësishme që të vazhdojë dhe të konkretizojë edhe më tutje bashkëpunimin me universitetet turke me të cilat është lidhur marrëveshje dhe që të angazhohen për lidhjen e marrëveshjeve të bashkëpunimit edhe me universitete tjera nga ky shtet”, tha Shemsedini.

“Mund të shkëmbehen studentët, stafet akademike dhe përvojat në mes të UPZ-së dhe universiteteve të Turqisë”.

Sipas Shemsedinit, roli i Ambasadës është shumë i rëndësishëm, pasi që mund të ketë rol lehtësues për vendosjen e kontakteve.

Ambasadorja turke Songul Ozan, u shpreh e gatshme, që të mbështes UPZ-në. Ozan është edhe anëtare e Bordit të këtij Universitetit./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Kurti uron festën e Bajramit, bën thirrje për solidaritet dhe mirënjohje

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë festën e Kurban Bajramit. Në mesazhin e tij, Kurti ka bërë thirrje për falënderim...

Përurohet Shërbimi i Kardiologjisë Intervente në Prizren

Në Spitalin Rajonal të Prizrenit është bërë përurimi i repartit të Shërbimit të Kardiologjisë Intervente, projekt ky i Qeverisë së Kosovës dhe i mbështetur...

Lajmet e Fundit