3.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Rajoni i Prizrenit, i pasur me bimë malore

bime-kurueseDuke e ditur faktin se Prizreni dhe rrethina kanë pasuri të veçanta bimore, e nga to shumica shëruese, Zahadin Gashi organizoi këto ditë festivalin e bimëve mjekësore, çajit dhe produkteve herbale.

Pjesëmarrësit e këtij panairi patën rastin të njihen me vlerat dhe arsyeshmëritë e përdorimit të bimëve mjekuese, çajit dhe produkteve herbale në parandalimin dhe mjekimin e sëmundjeve.

Me këtë rast, Zahadin Gashi bëri promovimin e produkteve nga bimët, shkruan Kosova Sot. Ai tha se Kosova është një vend shumë i pasur me bimë aromatike, fruta të bimëve malore dhe bimëve, të cilat përmbajnë përbërës aktivë dhe vajra eterike shumë të çmueshme dhe të përdorshme në mjekësinë alternative-natyrore.

Më Shumë

Lëndohet një person në Rahovec, zjarri përfshiu shtëpinë e tij

Një shtëpi është përfshirë nga zjarri ditën e enjte në Rahovec, ku një person ka pësuar lëndime trupore. Viktima është dërguar në QKUK për trajtim...

Granata në tregun e Prizrenit: 10 të lënduar, tre të dyshuar, një i arrestuar

10 persona kanë mbetur të lënduar pasi një granatë e dorës u hodh në tregun e kafshëve në Prizren mëngjesin e së mërkurës, ka...

Lajmet e Fundit