4.8 C
Prizren
E hënë, 22 Prill, 2024

Raketat, prodhim britanik me të cilat ukrainasit godasin forcat ruse – pasi u përshtaten për t’u ‘hedhur’ nga automjetet e vogla

Ukraina ka shfaqur raketat britanike Brimstone që përdoren në mbrojtjen e vendit kundër forcave pushtuese ruse të Vladimir Putin.

Sipas mediave britanike, përcjell Telegrafi, arma është përshtatur për t’u qëlluar nga automjete të vogla në fushën e betejës ukrainase në vend që të përdoret nga aeroplanët luftarakë, dronët e anijeve detare – siç është projektuar.

Dhe pamjet e publikuara nga ministria e mbrojtjes e Ukrainës tregojnë Brimstone të fuqishme – dhe gjithashtu arma portative antitank e gjeneratës së re NLAW.

Pamjet e shpërndara nga ushtria e Ukrainës treguan raketat duke u gjuajtur në objektiva. Pamjet dukej se ishin një përmbledhje e pamjeve testuese dhe pamjeve të fushëbetejës.

Një deklaratë të dielën nga ukrainasit është vlerësuar mbështetja nga aleatët e huaj të vendit, veçanërisht dërgimin e armëve dhe trajnimin pasues për përdorimin e pajisjeve të tilla.

Kjo, tha Ukraina, i vendos ata në rrugën e fitores kundër Rusisë. /Telegrafi/

Më Shumë

Juventusi nis punën për transferimin e Zhegrovës

Juventusi në verë mund të nënshkruaj me yllin e Kosovës, Edon Zhegrova. “Zonja e Vjetër” rikthehet në Ligën e Kampionëve, prandaj do të investojë në...

Kurti: 200 milionë euro investime për infrastrukturën në futboll

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, të dielën ka premtuar 200 milionë euro investime për transformim rrënjësor të infrastrukturës së futbollit në vend. Tashmë...

Lajmet e Fundit