26.8 C
Prizren
E diel, 7 Gusht, 2022

Rasmussen: Marrëveshja duhet të zbatohet

AndersFoghRasmusen-NATOSekretari Gjeneral i NATO-s, Anders Fog Rasmussen ka thënë se, forcat e KFOR-it janë të gatshëm për të garantuar siguri në Kosovë. Ai ka thënë se, marrëveshja e arritur në Bruksel me Serbinë duhet të zbatohet sepse jep shpresë për një të ardhme më të mirë.

Gjatë konferencës për media në Komandën e KFOR-it në Prishtinë me kryeministrin Hashim Thaçi, Rasmussen ka thënë se KFOR-i do të ndihmojë në sigurimin e zbatimit të marrëveshjes Kosovë-Serbi.

Rasmussen ka deklaruar se, KFOR-i do të jetë i gatshëm të ndërhyjë në çfarëdo situate që tenton të rrezikojë progresin e arritur në Kosovë.

Ndërsa kryeministri Hashim Thaçi ka thënë se Serbia duhet të vazhdojë të implementoj marrëveshjen, sikurse Kosova që është e përkushtuar në këtë drejtim.

Më Shumë

Dua Lipa, si imazh i Kosovës edhe në pullë postare

Posta e Kosovës sot ka bërë promovimin e pullës postare “Dua Lipa”. E pranishme në këtë promovim ishte edhe vetë këngëtarja me famë botërore.   Dua...

Komuna e Prizrenit pagoi mbi 124 mijë euro për përfaqësim ligjor

Komuna e Prizrenit ka paguar 124,962.19 euro për përfaqësim ligjor në vitet 2020 dhe 2021 sipas organizatës Democracy Plus. D+ ka njoftuar se Komuna e...

Moti sot dhe nesër

Lajmet e Fundit