28.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

Rasmussen: Marrëveshja duhet të zbatohet

AndersFoghRasmusen-NATOSekretari Gjeneral i NATO-s, Anders Fog Rasmussen ka thënë se, forcat e KFOR-it janë të gatshëm për të garantuar siguri në Kosovë. Ai ka thënë se, marrëveshja e arritur në Bruksel me Serbinë duhet të zbatohet sepse jep shpresë për një të ardhme më të mirë.

Gjatë konferencës për media në Komandën e KFOR-it në Prishtinë me kryeministrin Hashim Thaçi, Rasmussen ka thënë se KFOR-i do të ndihmojë në sigurimin e zbatimit të marrëveshjes Kosovë-Serbi.

Rasmussen ka deklaruar se, KFOR-i do të jetë i gatshëm të ndërhyjë në çfarëdo situate që tenton të rrezikojë progresin e arritur në Kosovë.

Ndërsa kryeministri Hashim Thaçi ka thënë se Serbia duhet të vazhdojë të implementoj marrëveshjen, sikurse Kosova që është e përkushtuar në këtë drejtim.

Më Shumë

Sot varroset 26-vjeçari që u ther për vdekje në Prizren

Sot do të varroset 26-vjeçari, Auron Thaqi, i cili u therr me thikë mbrëmjen e 6 korrikut, derisa vdiq në QKUK të nesërmen. Në njoftimin...

Moti sot: Me diell dhe vranësira të shpërndara, temperaturat deri në 36 gradë celsius

Instituti Hidrometeorologjik ka bërë të ditur se sot mbi Kosovë, do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Sipas IHMK-së, temperaturat minimale do...

Lajmet e Fundit