23.8 C
Prizren
E premte, 19 Korrik, 2024

Refuzohet kërkesa e Lushtakut për betim

SamiLushtaku-i arrestuarGjykata Themelore në Mitrovicë ka refuzuar kërkesën për lirimin e Sami Lushtakut për disa orë, për të bërë betimin për mandatin e ri si kryetar i komunës se Skenderajt, ashtu siç parashihet me Ligjin për Vetëqeverisje Lokale.

Lajmin e ka konfirmuar për “Epokën e re” avokati i Lushtakut, Arianit Koci. “Është refuzuar kërkesa”, ka thënë shkurt përmes telefonit Koci.

Sami Lushtaku në zgjedhjet e 3 nëntorit ka fituar mbi 88 për qind të votave në garën për kryetar të Komunës së Skenderajt. Ky vendim i Gjykatës Themelore në Mitrovicë për mos lirimin e Lushtakut për të dhënë betimin si kryetar i Skenderajt, hap rrugën që kjo komunë të shkojë në zgjedhje të reja.

Më Shumë

Kërcënohet një gjyqtar i Gjykatës Themelore në Prizren

Është kërcënuar një gjyqtar i Gjykatës i Themelore në Prizren. Kërcënuesi ishte duke u gjykuar dhe ka kanosur gjyqtarin e rastit. Meqenëse ishte duke vuajtur dënimin...

Ansambli “Lidhja e Prizrenit” nga Prizreni po merr pjesë në festivalin ndërkombëtar të valleve në Abu Dhabi

Ansambli "Lidhja e Prizrenit" nga Prizreni po merr pjesë në festivalin ndërkombëtar të valleve në Abu Dhabi të Emiratet e Bashkuara Arabe. Drejtori i Ansamblit,...

Lajmet e Fundit