9.8 C
Prizren
E premte, 14 Maj, 2021

Rëndësia e demonstratës së Prizrenit, 25 mars 1981

Xhevat Hasani

Është fakt i padiskutueshëm se në Prizren, më 25 mars të vitit 1981, ka ndodhur demonstrata e studentëve të Shkollës së Lartë Pedagogjike dhe e rinisë së shkollave të mesme të qytetit, në të cilën kërkesa politike për bërjen e Kosovës Republikë është dëgjuar për herë të parë, pasi që ajo njëherë ishte dëgjuar në demonstratat studentore të vitit 1968 në Prishtinë.

Është pikërisht kërkesa politike “Kosova-Republikë” e thirrur në demonstratën e 25 marsit në Prizren, ajo që atë demonstratë e bënë të veçantë në kalendarin e demonstratave të marsit e të prillit të vitit 1981 të ndodhura në Prishtinë e gjithandej Kosovës si dhe jashtë Kosovës në viset shqiptare në Maqedoni, në Mal të Zi dhe në Kosovën Lindore. Por, kjo nuk do të thotë aspak se po të mos ishte demonstrata e Prizrenit, e mbajtur më 25 mars, ku u thirrë kërkesa politike, “Kosova-Republikë”, rinia studentore në demonstratën e 26 marsit të vitit 1981, e mbajtur në Prishtinë, nuk do të dinte të dilte me kërkesën “Kosova Republikë”, siç ka dal. Po e them këtë, sepse ky shkrim nuk ka për qëllim as ngritjen dhe as uljen e një demonstrate në krahasim me tjetrën.

Por, shtrohet pyetja pse rëndësia e demonstratës së Prizrenit, e 25 marsit të vitit 1981, edhe pas më shumë se tri dekadave pas ndodhjes së saj, ka mbetur e heshtur dhe pothuajse e harruar.

S’ka dyshim se kjo ka ndodhur thjesht nga modestia e tepëruar e atyre të rinjve që asokohe e kanë inicuar dhe i kanë prirë asaj demonstrate, por të cilët për rëndësinë e saj kanë pritur të flasin e të shkruajnë të tjerët.

Ata të rinj që tani janë në mes të moshës 50 e 60-vjeçare kanë qenë: Begzat Gashi, Halim Buçaj, Nexhmije Demiri, Fatmir Zekolli, Ymer Balaj, Afrim Hoti, Hamez Kryeziu, Zenel Sallauka, Feti Hasani, Xhavit Çoçaj, Bedri Halimi, Sheradin Berisha, dhe të tjerë.

Më Shumë

SBASHK’u kërkon shtesa për mësimdhënësit, paralajmëron padi ndaj Ministrisë së Financave dhe të Arsimit

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), ka paralajmëruar padi ndaj Ministrisë së Financave dhe Ministrisë së Arsimit. Kështu ka bërë të ditur...

792 qytetarë u gjobitën për 24 orë nga policia për mosrespektim të masave antiCOVID-19

Policia e Kosovës në vazhdimësi është dukë shqiptuar tiketa për të gjithë qytetarët të cilët nuk i kanë respektuar masat antiCOVID-19 nga institucionet shëndetësore...

Kush janë dhjetë kandidatët e AAK-së për kryetar të komunave?

Tashmë kanë filluar të zyrtarizohen kandidaturat për kryetar komune për zgjedhjet lokale. Nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kanë njoftuar se deri më tani kanë...

Surprizon Ardit Gjebrea, ja këngëtarja e famshme që do të prezantojë ‘Këngën Magjike’

Producenti dhe prezantuesi i njohur , Ardit Gjebrea na ka surpizuar teksa ka zbuluar emrin e prezantueses që do e shoqërojë në “Këngën Magjike”....

Mbërrijnë në Shqipëri edhe 11 mijë e 700 vaksina Pfizer

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka njoftuar se kanë arritur edhe 11 mijë e 700 doza të tjera të vaksinës Pfizer në Shqipëri. Rama tha...

Bayern feston titullin me “tenis”, Lewa prek rekordin me tripletë

Bayern Munchen u shpall kampion që në orën 17:30 pasi humbi Leipzig, por bavarezët e festuan në fushë pak më vonë, teksa fituan 6-0...

Hamilton nuk njeh rivalë, triumfon edhe në Spanjë

Lewis Hamilton nuk njeh rivalë edhe për këtë sezon. Piloti britanik triumfon edhe në garën e Montmelos të Barcelonës, e treta sezonale për të,...

Kërcënohet një polic në Prizren

Një zyrtar policor në Prizren ka bërë të ditur se deri sa ka qenë jashtë detyrës zyrtare kishte pranuar një mesazh në rrjete sociale...

Vdes 9 vjeçari pasi u godit nga rrufeja në fushën e futbollit

Një djalë nëntë vjeç ka vdekur pasi me sa duket është goditur nga rrufeja, gjatë një seance trajnimi futbolli. Fëmija është plagosur në një fushë...

Ka vdekur këngëtari Ismet Bogujevci

Ka vdekur sot këngëtari i njohur i muzikës popullore, Ismet Bogujevci. Lajmin e ka bërë të ditur djali i të njejtit përmes një shkrimi në...

Shtohet konkurrenca për Camavingan

Pas Real Madridit, edhe Arsenali e Barcelona janë futur në garë për mesfushorin francez Eduardo Camavinga, ka raportuar të martën gazeta spanjolle “Mundo Deportivo”....

Në Indi po përdoret bajga e lopës me besimin se do të largojë COVID-19, vjen përgjigja e mjekëve

Mjekët në Indi po paralajmërojnë kundër praktikës së përdorimit të bajgës së lopës në besimin se do të largojë COVID-19, duke thënë se nuk...

NISMA në Prizren mesazh urimi për Fitër Bajram

NISMA Socialdemokrate në Prizren ka uruar të gjithë besimtarët islam me rastin e Festës së Fitër Bajramit. "Fitër Bajrami vjen pas muajit të madhërishëm të...

Ylli për të shkruar historinë, Peja për ta ngushtuar epërsinë, takohen sot në përballjen e tretë të finales

Sot do të zhvillohet përballja e tretë e finaleve të “Play-offit” në Superligën e Kosovës në basketboll ndërmjet Pejës dhe Golden Eagle Yllit, raporton...

Urimi i LDK-së në Prizren për festën e Fitër Bajramit

Lidhja Demokratike e Kosovës në Prizren ka uruar Bashkësinë Islame dhe gjithë besimtarët myslimanë me rastin e festës së Fitër Bajramit. "Dega e LDK-së në...

Borë në Nju Jork, anulohet mësimi në shkolla

Qyteti i Nju Jorkut në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është përfshirë nga reshjet e dëborës ditët e fundit. Për shkak të intensitetit të reshjeve,...

Lajmet e Fundit