25.8 C
Prizren
E premte, 2 Qershor, 2023

Reshtani i Suharekës shpallet vatër e koronavirusit, edhe pse nuk ka asnjë të infektuar

Kryetari i komunës së Suharekes, Bali  Muharremaj ka reaguar pas vendimit të Ministrisë së Shëndetësisë, që disa fshatra të shpallen vatra të infeksionit me COVID-19, shkruan GazetaBlic.

Sipas Muharremajt, fshati Reshtan i Komunës së Suharekës i cili gjatë ditës së sotme është shpallur nga MSH-ja, si vatër e infeksionit nga COVID-19, nuk ka asnjë banor të infektuar.

Muharremaj tutje ka ftuar Ministrinë e Shëndetësisë që ta përmirësojë vendimin.

Shkrimi i tij i plotë:

Minstria e Shëndetësisë na ka njoftuar se ka marrë vendim që fshatrat e Komunës së Suharekës si: Vraniq, Bukosh, Krushicë e Poshtme, Reshtan, dhe Rruga “Ramiz Sadiku” të shpallen vatra të përhapjes së infeksionit.

Sipas këtij vendimi obligohen të gjithë banorët ti respektojnë masat, sipas udhëzimeve të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës.

Ju informoj gjithashtu se në Reshtan nuk ka asnjë rast.

Prandaj është gabim që Reshtani është theksuar si vatër e përhapjes së infeksionit për momentin.

Të dhënat për të prekurit që janë publikuar në atë zonë, janë në Rrugën “Skenderbeu” në Suharekë. Prandaj e ftoj Ministrinë e Shëndetësisë që ta përmisoj vendimin.

Ndërkohë, qytetarë të Komunë së Therandës ju ftoj që të rrini në shtëpi dhe ti respektoni rregullat e caktuara nga institucionet shëndetësore.

Bali Muharremaj

Më Shumë

SHBA-ja me “sanksione” Kosovës: S’ka ndihmë me shtetet mosnjohëse, përjashtim nga Defender Europe

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, u ka thënë përfaqësuesve të disa medieve kosovare, se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ”duhet ta kuptojë se...

A është përrallë çdo tregim?

Nga: Gabriel García Márquez (Revista Cambio, 24 korrik 2000) Përktheu: Bajram Karabolli Të shkruash një roman do të thotë të bësh mur me tulla. Të shkruash një...

Mona Liza

Lajmet e Fundit