13.8 C
Prizren
E diel, 2 Prill, 2023

Rripi i Gazës: Hamasi pajtohet për armëpushim 24 orësh

gazaMilitantët islamikë të Hamasit janë pajtuar për armëpushimin humanitar 24 orësh, në konfliktin e tyre me Izraelin në Rripin e Gazës.

Zëdhënësi i Hamasit, Sami Abu Zuhri, tha sot se “në përgjigje të ndërhyrjes së Kombeve të Bashkuara dhe duke pasur parasysh situatën e njerëzve tanë para Bajramit, është arritur pajtueshmëri në mesin e grupeve rezistuese për ta mbështetur qetësinë humanitare 24 orëshe, që fillon të dielën në orën 2 pasdite, sipas kohës lokale”.

Nuk ka pasur komente të menjëhershme nga Izraeli lidhur me këtë zhvillim.

Mbrëmë vonë Izraeli kishte ofruar një armëpushim 24 orësh, por Hamasi e kishte refuzuar atë.

Më Shumë

Peja vazhdon me fitore, triumfon kundër Bashkimit

Peja ka shënuar fitoren e shtatë radhazi në elitë, duke mundur kësaj radhe, Bashkimin me rezultat 95:79 (33:14, 14:25, 25:25, 23:15), sfidë kjo e...

Haradinaj kujton masakrën në Pastasellë të Rahovecit: Dora barbare nuk i kurseu as të miturit

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, e ka kujtuar masakrën në Pastasel të Rahovecit që ka ndodhur 24 vjet më parë. I...

Lajmet e Fundit