19.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Rruga e Serbisë drejt BE-së e kushtëzuar me Kosovën

PrishtinaZyrtarë amerikanë prej vitesh kanë deklaruar se rruga e Serbisë kah Bashkimi Evropian do të jetë e ‘gjatë, e mundimshme, me shumë sfida përpara’ dhe e kushtëzuar me normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën. Tani pas hapjes zyrtare të negociatave një javë më parë, 35 pikat negociuese të Serbisë me BE-në pritet të përfundojnë më 2018, ndërsa anëtarësimi nuk do të ndodhë para vitit 2020, raporton RTK.

Pas anëtarësimit të Sllovenisë dhe Kroacisë, negocitave të filluara me Malin e Zi më 2012, Serbia është njësia e katërt e ish Jugosllavisë që i afrohet BE-së, duke lënë prapa Bosnjë e Hercegovinën, Maqedoninë dhe natyrisht Kosovën që ende nuk ka siguruar as liberalizimin e vizave.

Një ‘falënderim’ për këtë përshpejtim të procesit dhe fillimit të negociatave me BE-në, Beogradi duhet t’ia njohë Prishtinës dhe gatishmërisë që ka treguar për bisedime. Natyrisht se Kosova i ka pasur interesat e veta. Për Beogradin siç komenton një burim në Washington, kapitulli 35, që flet për normalizimin e marrëdhënieve, do të thotë zotim obligues i Serbisë për mosbllokimin e negociatave dhe anëtarësimin e Kosovës në Bashkimin Evropian.

Në këtë fazë të dinamizimit të bisedimeve Kosovë-Serbi dhe negociatave BE-Serbi, jetësimi i marrëveshjeve të deritashme dhe hapat e mëtejmë normalizues midis dy vendeve do të shikohen edhe më me kujdes në mënyrë dhe çdo bllokadë eventuale e njërës palë do të ketë reagimin e menjëherëshëm të Brukselit.

“Nëse Serbia nuk do të zgjidhë të gjitha çështjet rreth Kosovës, ajo nuk do të bëhet anëtare e Bashimit Evropian,” thotë një analist amerikan, njohës i qëndrimeve në Bruksel.

Më Shumë

Dëmet nga vërshimet në Rogovë të Hasit janë të mëdha|Video

Fermerët po ankohen se dëmet janë të mëdha me mijëra euro pas vërshimeve të ditëve më parë. Në terren kanë dalë zyrtarët komunalë për...

MF pasnesër do të ekzekutojë pagesat për këtë kategori

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ua rikujton të gjithë përfituesve ndryshimin e datave të pagesave. Me datë 20 janë ekzekutuar pensionet e veteranëve dhe...

Lajmet e Fundit