17.8 C
Prizren
E premte, 24 Maj, 2024

Rusia qëndron prapa bllokimit të FAK-ut

Adem DemaciVeprimtari i çështjes kombëtare, Adem Demaçi, ka thënë se është pro të drejtave të pakicave, por është kundër asaj ta bllokojnë shumicën në Kuvend. Ai ka thënë se Rusia po ua kërkon pakicave ta bllokojnë procesin për themelimin e Forcave të Armatosura të Kosovës (FAK).

“Unë jam për të drejtat e pakicave, pa diskutim, por nuk jam që pakica ta bllokojë shumicën. Një grusht serb ta bllokojë një vendim të një Kuvendi, sepse dikush nga Rusia u ka thënë, ‘shiko, mos lejoni ta bëjnë shqiptarët armatën atje, sepse me armatë ata hyjnë në NATO’.

Ahtisaari ua dha dy mandate këtyre, hyri në Kushtetutë, u përdor ajo punë, e në qoftë se, edhe një herë bëhet një lëshim, atëherë do të bëhen lëshime për çdo gjë. Do të detyrohemi prapë të presim dhe t’jua zgjasim mandatin edhe një herë që ata të munden me vota të na kalojnë ose të mos na kalojnë”, ka deklaruar Demaçi të hënën në akademinë përkujtimore të dëshmorëve të kombit.

Demaçi ka folur edhe për Gjykatën Speciale, duke thënë se vazhdojmë të jemi në një luftë të pabarabartë dhe se me këtë po kërkohet të “heqim dorë nga vetja”.

Më Shumë

Zyrtarë të BE-së sot vizitojnë Suharekën

Zyrtarë të Bashkimit Evropian, sot pritet të vizitojnë qytetin e Suharekës. Ata do të takohen edhe me kryetarin e kësaj komune, Bali Muharremaj. Marketing https://prizrenpress.com/eli-edona-mobilieria-me-oferta-me-te-mira-ne-prizren/   https://prizrenpress.com/guraziu-ne-prizren-me-20-vjet-pervoje-pune-ne-vendosjen-e-dyerve-laminatit-parketit-kuzhinave-dhe-dhomave-te-fjetjes/   https://prizrenpress.com/adi-plast-ne-prizren-nje-emer-i-njohur-ne-tregun-e-kosoves-dhe-nderkombetar-per-vendosjen-e-dyerve-dhe-dritareve/ https://prizrenpress.com/kompleksi-newco-elan-ofron-banesa-te-endrrave-tuaja-ne-zemer-te-prizrenit/ https://prizrenpress.com/banesa-ne-shitje-nga-renelual-tahiri/    

Kuvendi miraton edhe marrëveshjen për banim social, PDK s’merr pjesë në votim

Kuvendi i Kosovës ka arritur të kalojë edhe marrëveshjen për banimin social adekuat. Kjo marrëveshje kaloi me 80 vota për, derisa në votim nuk...

Lajmet e Fundit