16.8 C
Prizren
E diel, 2 Tetor, 2022

Rusia raporton numrin më të lartë të vdekjeve nga COVID-19 në një ditë

Task forca kombëtare e koronavirusit tha se 619 njerëz vdiqën nga koronavirusi, shkruan AP, transmeton Klankosova.tv.

Gjatë 24 orëve të fundit në Rusi u regjistruan 21 mijë e 665 raste të reja.

Megjithë numrin e madh të rasteve në të gjithë Rusinë, autoritetet në Saint-Petersburg fajësuan festimet vjetore të “Lundrave të Skarletit” nga maturantët e shkollës së mesme.

Nga pjesëmarrësit në parti u kërkua të paraqisnin një certifikatë vaksinimi, provë të një testi negativ PCR ose një certifikatë të antitrupave për të marrë biletat për ngjarjen. Por distancimi dhe bartja e maskës nuk vlente.

Të shtunën, Saint-Petersburg regjistroi numrin më të lartë të infeksioneve të reja që nga shkurti pasi kishte një mijë e 247 raste të reja dhe 107 viktima.

Më shumë se një e treta e infeksioneve të reja në të gjithë vendin u regjistruan në Moskë – që nga e hëna, të gjithë restorantet, kafenetë dhe baret në kryeqytet do të pranojnë vetëm klientët të cilët janë vaksinuar, janë shëruar nga COVID-19 në gjashtë muajt e fundit, ose mund të sigurojë një test negativ të koronavirusit për 72 orët e mëparshme.

Mbi 21 milionë njerëz, ose rreth 14 përqind e popullsisë kanë marrë të paktën një dozë vaksine që nga e premtja. Sipas shifrave nga fillimi i kësaj jave, vetëm 16.7 milionë, ose rreth 11 përqind janë vaksinuar plotësisht.

Më Shumë

Erdogan planifikon të bisedojë me Putinin për referendumet e rreme

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, planifikon të bisedojë të enjten me presidentin rus, Vladimir Putin, për referendumet ilegale që ka mbajtur Moska në disa...

Totaj takon kryetarin e Parlamentit të Landit të Austrisë së Ulët — flasin për zgjerimin e bashkëpunimit kulturor e ekonomik

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, priti sot në takim miqësor delegacionin austriak parlamentar të Landit të Austrisë së Ulët (Niederösterreich/Lower Austria), të...

Lajmet e Fundit