19.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Tetor, 2022

SBASHK vendos gjatë javës për ofertën e qeverisë

Nxenes14-03Rreth 29 mijë mësimdhënës kosovarë pritet që javën e ardhshme të ndikojnë në vendimin e Sindikatës së Bashkuar, të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) lidhur me përgjigjen që do t’i jap qeverisë në ofertën e saj kjo sindikatë. Oferta e Ministrisë së Arsimit drejtuar SBASHK-ut do të diskutohet me anëtarësinë (mësimdhënësit).

Sindikata e Arsimit në përpjekje për të gjetur mundësi për realizimin e kërkesave të SBASHK-ut e që janë shujta 2 euro për çdo ditë pune, 0.5 për qind për çdo vit të punës, kompensimi prej 70 për qind për biletat e udhëtimit për mësimdhënësit udhëtarë dhe 3 paga për mësimdhënësit me rastin e pensionimit të tyre, ka marrë edhe një ofertë nga ministri i arsimit Arsim Bajrami…/zeri/

Më Shumë

Australiania tronditet pasi qëndroi 20 minuta në guaskën e tualetit dhe nuk kishte vërejtur merimangën e fshehur

Një modele australiane ka ndarë ‘tmerrin’ e saj kur gjeti një merimangë të madhe gjuetare të fshehur nën ndenjësen e saj të tualetit, pasi...

Pensionistët kërkojnë të trajtohen me dinjitet, lëshojnë pëllumba para Qeverisë

Në Ditën Ndërkombëtare të Pensionistëve Shoqata e Pensionistëve të Kosovës ka organizuar aksion simbolik para Qeverisë, raporton Ekonomia Online. Ata kanë lëshuar pëllumba para Qeverisë,...

Lajmet e Fundit