18.8 C
Prizren
E mërkurë, 22 Maj, 2024

Seanca mund të ndërpritet me sytë kah kushtetuesja

kuvendi zbrazenSi asnjëherë më parë, në rrethana krejt të paqarta është thirrur seanca konstitutive e përbërjes së legjislaturës së pestë të Kosovës. Madje, kësaj radhe seanca mund të jetë më e vështirë sesa ajo e legjislaturës së parë, kur patëm parë skena të ndaljes së mikrofonit nga ish-kryekuvendari Nexhat Daci, shkruan Tribuna.

Si asnjëherë më parë, në rrethana krejt të paqarta është thirrur seanca konstitutive e përbërjes së legjislaturës së pestë të Kosovës. Madje, kësaj radhe seanca mund të jetë më e vështirë sesa ajo e legjislaturës së parë, kur patëm parë skena të ndaljes së mikrofonit nga ish-kryekuvendari Nexhat Daci, teksa lideri i PDK-së, atëherë edhe me namin e UÇK-së, Hashim Thaçi, po fliste në foltoren e Kuvendit dhe po i drejtonte atij gishtin.

Por, atëherë aty afër ishte edhe një administrator ndërkombëtar i cili i kishte skenarët e gatshme për zbatim dhe zhbllokim. Kurse kësaj radhe, jo vetëm që ka paqartësi, por situata mund të mos menaxhohet siç duhet. Paqartësitë nisin që nga caktimi i ulëseve në kuvend për grupin më të madh parlamentar. Përcaktimi i grupit më të madh parlamentar e përcakton edhe të drejtën e kandidimit për postin e kryetarit të Kuvendit.

Kurse aktualisht janë të dy blloqe, PDK-ja në njërën anë dhe ai LDK, AAK dhe Nisma në anën tjetër, që e konsiderojnë vetëm si grupi më i madh.

Bazuar në propozimin për rendin e ditës që e ka bërë Kryesia e kaluar e Kuvendit, grupi më i madh parlamentar është ai i LDK-së, AAK-së dhe Nisma-s.

Më Shumë

Guardiola: Realiteti është se jam më afër largimit sesa qëndrimit në City

Trajneri Pep Guardiola është tashmë në librin e historisë së Manchester City dhe Premier Ligës. Kampionati i tij i katërt radhazi anglez këtë vit,...

Guardiola në histori – Man City kampion për të katërtin vit radhazi në Premierligë

Manchester City nën urdhrat e Pep Guardiolas e ka mbrojtur titullin në Premierligë për të katërtin vit radhazi, që është hera e parë në...

Lajmet e Fundit