10.8 C
Prizren
E shtunë, 18 Maj, 2024

Mbi 18 mijë aplikime për regjistrim në UP

Studentet ne PrishtinePër rreth 10 mijë vende të lira sa janë shpallur në konkursin për regjistrimin e studentëve të rregullt në Universitetin e Prishtinës, deri të mërkurën kanë aplikuar rreth 18 mijë të rinj të cilët synojnë regjistrimin në një nga drejtimet e UP-së.

Drejtori i IT-së, Isak Shabani, ka thënë për KosovaPress se numri i aplikimeve e ka kaluar 18 mijëshen, derisa ka shtuar se aplikimi po vazhdon.

Sipas Shabanit, më së shumti aplikime deri tani ka në Fakultetin Ekonomik në të cilin kanë aplikuar rreth 3 mijë vetë, derisa më së paku i kërkuar këtë vit është Fakulteti i Shkencave Aplikativë, dega në Ferizaj ku kanë aplikuar rreth 200 vetë.

Afati i aplikimit në UP është deri të premten në ora 16:00, derisa provimi pranues pritet të mbahet të hënën më 21 korrik, si dhe të martën më 22 të këtij muaji, për disa fakultete ku ka më shumë aplikues.

Më Shumë

Moti sot: I vranët dhe me intervale me shi

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se këtë të mërkure parashihet të mbajë mot i vranët dhe me intervale me diell. Sipas IHMK-së,...

Abdixhiku viziton Dragashin: Qeni i Sharrit, ndër bukuritë e pasuritë më të mëdha shqiptare

Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka vizituar Dragashin, shkruan PrizrenPress. Ai është pritur në Sharr nga kryetari Bexhet Xheladini. "Sonte në Sharr, Dragash....

Lajmet e Fundit