16.9 C
Prizren
E martë, 22 Qershor, 2021

Senati amerikan miraton 250 miliardë dollarë për t’iu kundërvënë Kinës

Shtetet e Bashkuara kanë fuqizuar përpjekjet për t’iu kundërvënë Kinës në aspektin teknologjik.

Senati amerikan miratoi një masë prej gati 250 miliardë dollarësh, përmes së cilës synohet që të mbahet epërsia në fushën e teknologjisë, në konkurrencë me Kinën.

Për projektligjin votuan 68 ligjëvënës pro dhe 32 kundër. Pro kësaj mase votuan demokratët dhe republikanët duke shfaqur një lloj uniteti për përballjen ekonomike dhe politike me Kinën.

Udhëheqësi i shumicës në Senat, demokrati Chuck Schumer tha se “udhëheqës ekonomik global do të jetë ai vend që fiton garën drejt teknologjive të së ardhmes”.

Të mërkurën, komiteti i punëve të jashtme i Kongresit Popullor Kombëtar të Kinës tha se projektligji i SHBA-së ishte “me mentalitet të Luftës së Ftohtë dhe paragjykime ideologjike”.

Nga kjo shumë e miratuar, 50 miliardë dollarë do të përdoren për të mbështetur zhvillimin dhe prodhimin e gjysmëpërçuesve, pasi gjatë pandemisë së koronavirusit furnizimi më këtë material është vështirësuar.

Shtetet e Bashkuara mbesin fuqia kryesore teknologjike në botë, por prodhimin global i gjysmëpërçuesve ka rënë nga 37 për qind në vitin 1990 në rreth 12 për qind në ditët e sotme.

Pastaj, rreth 170 miliardë do të përdoren për një sërë kërkimesh në fushën e teknologjisë.

Përkrahësit e ligjit thonë se përmes tij do të bëhet investimi më i madh në kërkimin shkencor për dekada me rradhë.

Projektligji duhet të miratohet edhe nga Dhoma e Përfaqësuesve dhe pastaj dërgohet për nënshkrim të presidentit amerikane, Joe Biden./REL

Më Shumë

Nisin hetimet për vdekjen e foshnjës në Duhël të Suharekës

Një foshnje e gjinisë mashkullore ka vdekur dje në fshatin Duël të Suharekës. Prokuroria Themelore e Prizrenit ka nisur hetimet për rastin e vdekjes së...

Teatri i Prizrenit në përvjetorin e vdekjes së Bekim Fehmiut hedh lule në Lumbardh

Sot, në 11 vjetorin e kalimit në amshim të aktorit kombëtar me përmasa ndërkombëtare, Bekim Fehmiut, stafi i teatrit të qytetit të Prizrenit, “Bekim...

Ronaldo flet pas rekordeve dhe golave në fitoren e Portugalisë kundër Hungarisë

Cristiano Ronaldo është shprehur i lumtur që e ka ndihmuar Portugalinë ta nisë Kampionatin Evropian 2020 me fitore, duke e mundur 3:0 Hungarinë të...

Vreshtarët e Rahovecit nuk i besojnë ministrisë

Shoqata e Vreshtarëve “Vreshtari” nga Rahoveci, ka reaguar ndaj propozimi që sipas tyre ka dalë nga ana e Ministrisë së Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit...

Ish-drejtori i Inspektorateve në Prizren thotë se e çoi lëndën në Prokurori posa mori vesh për ndërtimin e dy kateve pa leje

 Ish-drejtori i Drejtorisë së Inspektorateve, Islam Thaqi, ka thënë se e ka kuptuar se një ndërtim ka pasur tejkalime për dy kate vetëm atëherë...

Gjarpërinjtë në Prizren luftojnë kokë më kokë me njëri-tjetrin

Dy gjarpërinj janë hasur në rrugët e fshatit Billushë të komunës së Prizrenit. Lexues të Klankosova.tv kanë dërguar pamje ku shihen gjapërinjtë që ishin të...

Carla del Ponte: Albright më tha “merre me ngadalë me Haradinajn”

Ish-kryeprokurorja e Tribunalit të Hagës për Krime Lufte në ish-Jugosllavi, Carla del Ponte, në një intervistë për gazetën gjermane Der Spiegel, ka thënë se kishte...

Kthen në bibliotekë librin e marrë para 80 vjetësh

Zyrtarët nga një bibliotekë e Ontario thanë se një libër i kthyer së fundmi ishte vonuar për 80 vjet, shkruan faqja e internetit notizie.it. Biblioteka...

Habit moderatorja: ‘E refuzova yllin e Real Madridrit”

Moderatorja Gea Braha ishte e ftuar në emision sportiv ‘Top Arena’, që i dedikohet totalisht Kampionatit Europian 2021. Braha e nisi karrierën e saj si...

4 pacientë me Covid po trajtohen në Spitalin e Prizrenit

63 pacientë me COVID-19 janë duke u trajtuar në kuadër të klinikave dhe spitaleve në Kosovë. Nga këta 63 pacientë prej tyre 22 janë konfirmuar...

Profesori amerikan: Kurti të mos e pranojë Asociacionin me kompetenca ekzekutive

Profesori në Universitetin e Nju Jorkut, Alon Ben Meir, thotë se Asociacioni i komunave serbe me kompetenca ekzekutive është në dëm të Kosovës, prandaj...

Sot protestojnë ish-punëtorët e “Rilindjes”

Ish-punëtorët e gazetës “Rilindja” do të organizojnë tubim protestues, para pallatit “Rilindja”, në ora 12:00. Këta punëtorë janë shprehur të pakënaqur me sjelljet e institucioneve...

Pas raportimit të qytetarit, Policia e Prizrenit gjobit shoferin

Policia e Kosovës me qëllim të parandalimit të aksidenteve në komunikacion ka ngritur pika kontrolli me radar. Policia njëkohësisht është duke bërë edhe mbikëqyrjen e...

Kuvendi miratoi anëtarët e Komisionit për dhënien e Provimit të Jurisprudencës

Me 70 vota për, 1 kundër dhe asnjë abstenim Kuvendi i Kosovës miratoi anëtarët e Komisionit për dhënien e provimit të  Jurisprudencës.   Emrat e...

142 vite nga lindja e Luigj Gurakuqit

Luigj Gurakuqi ka qenë njëri ndër personalitetet kryesore të Lëvizjes sonë atdhetare dhe demokratike. I përkushtuar tërësisht ndaj çështjes së Atdheut, veprimtaria e tij...

Komuna e Prizrenit, ndër komunat e pakta që nuk ka nivel të arsimit parafillor në sistemin buxhetor

Kuvendi i Komunës së Prizrenit ka mbajtur të mërkurën seancë të jashtëzakonshme të thirrur nga kryesuesi i Kuvendit Komunal, Sulltan Badalli, me një pikë...

Lajmet e Fundit