13.8 C
Prizren
E hënë, 4 Mars, 2024

Serbët e veriut: Nuk do të dalim në zgjedhje të Kosovës

Zgjedhjet-serbet nveriDuke pritur qëndrimin përfundimtar të Qeverisë së Serbisë për daljen e serbëve e në zgjedhjet lokale të Kosovës më 3 nëntor, serbë nga veriu i Kosovës kanë mendime të ndryshme për pjesëmarrje në këto zgjedhje.

Kryetari i komunës (ilegale) të Zubin Potok Stevo Bozhoviq (DSS) ka thënë se qytetarët e kësaj komune nuk do të votojnë në zgjedhjet e 3 nëntorit..

“Në emrin tim, në emrin e Kuvendit të komunës dhe në emrin e qytetarëve të Kollashinit porosis se nuk do të marrim pjesë në zgjedhje sepse ato nuk do t’i sjellin asgjë të mirë popullit serb në Kosovë”, ka thënë Bozhoviq për agjencinë Beta, citon Koha

Ai ka shtuar se ajo që e “e propagandon shteti i Serbisë se është mirë të dilet në zgjedhje, është farsë dhe rrenë “.

“Nëse pranojmë të dalim në zgjedhje me ligjet e shtetit të panjohur të Kosovës, pa marrë para sysh se ato i organizon OSBE dhe bashkësia ndërkombëtare, pasi që ato i shpall Kuvendi i Kosovës, do të rrezikohen interesat tona dhe do të vihet në pikëpyetje ekzistenca jonë në Kosovës”, vlerëson Bozhoviq.

Sipas fjalëve të tij, mesazhi se do të votohet me dokumente të Serbisë është mashtrim i popullit që të dalë sa më shumë në votime.

Kryetari i komunës (ilegale) të Mitrovicës Dragisha Vlashkoviq (SNS) ka thënë se qëndrimi i tij personal nuk ka ndërruar dhe se nuk do të votojë në zgjedhjet e Kosovës.

“në nuk dua të ndikoj në askënd, si të vendos populli ashtu dhe do të bëhet, por qëndrimi im është i qartë – unë nuk do të marr pjesë në zgjedhjet që i organizon Prishtina dhe do të doja që vendimi i qytetarëve për këtë çështje të jetë unik”, ka thënë Vlashkoviq.

Kryetari i komunës (ilegale) të Leposaviqit Dragisha Vasiq (SNS) pret që pas këshillimeve me autoritetet e Beogradit serbët të merren vesh dhe të marrin qëndrim të përbashkët rreth djalleve në zgjedhje.

“Do të marrim vendim unik në nivel të katër komunave në veri të Kosovës dhe për këtë do të bisedojmë e përfaqësues të shtetit të Serbisë”, u ka thënë Vasiq gazetarëve.

Sipas fjalëve të tij, nëse interesat e shtetit përputhen me interesat e serbëve në Kosovë, atëherë ata do të dalin në zgjidhje.

Kryetari i t ashtuquajtur “kuvend krahinor i Kosovë e Metohisë Slavko Stevanoviq (SPS) ka vlerësuar se serbët e Kosovës nuk duhet të dalin në zgjidhjet.

“Qëndrimi i popullit serb dhe të gjitha minoritetet që shtetin e Serbisë e njohin si të vetin në zgjedhje nuk mund të dalin me ligjet e shtetit të panjohur të Kosovës”, ka thënë Stevanoviq dhe ka shtuar se për serbët në Kosovë është e pranueshme të dalinin vetëm në zgjedhjet që i shpall Serbia .

“Për ne është e paditur me cilët dokumente do të dalim në zgjedhje e kusht për të dalë në zgjedhje është edhe kthimi i më shumë se 200.000 të shpërngulur nga Kosova”, ka thënë ai.

Më Shumë

Lopez, rrëfim emocional për dashurinë me Affleck

Një rrëfim me lot në sy për marrëdhënien e saj plot ulje-ngritje me bashkëshortin e saj Ben Affleck, sjell Xhenifer Lopez në dokumentarin e...

Pezullim dhe gjobë për Ronaldon pasi ofendoi tifozët në Arabine Saudite

Cristiano Ronaldo është dënuar me një ndeshje pezullim dhe është gjobitur për një gjest të supozuar ofendues ndaj tifozëve. Legjenda e Manchester United dhe Real...

Lajmet e Fundit