16.8 C
Prizren
E martë, 16 Gusht, 2022

Suhareka binjakëzohet me qytetin Lilburn të shtetit Georgia të SHBA-së

SuharekaSuhareka është binjakëzuar të martën me qytetin Lilburn të shtetit Georgia të SHBA-së. Në ceremoninë e binjakëzimit kanë morë pjesë përfaqësuesit më të lartë të regjionit të Gëinnet dhe qytetarë të këtij qyteti.

Kryetari i qytetit të Lilburn-it, Johnny Crist, deklaroi publikisht shpalljen e aktit të binjakëzimit në mes të qytetit të Lilburn-it dhe Komunës së Suharekës.

Në këtë solemnitet kryetarit të Komunës së Suharekës, Blerim Kuçi, ndërkaq i’u dhurua ‘Qelesi i artë i qytetit’ nga kryetari Johnny Crist.

“Akti i binjakëzimit në mes të dy qyteteve i ka paraprirë një aktivitet i gjerë i shkëmbimeve kulturore – shkëmbimi i nxënësve, aktivitetet e kampeve verore dhe vizitave zyrtare të përfaqësuesve të të dyja qyteteve”, tha Kuçi.
Të dyja palët vlerësuan se lartë binjakëzimi e këtyre qyteteve.

Pjesa tjetër ajo finale, e kësaj marrëveshje do të bëhet në Komunën e Suharekës. Për këtë kryetari Kuçi, i ka bërë ftesë zyrtare, kryetarit të Lilburnit Crist që së bashku me bashkëpunëtorë të vizitojë Suharekën, gjatë festës së “Festari 2013”.

Gjatë kësaj feste e cila do të organizohet në frymën e miqësisë amerikano-shqiptare, solemnisht do të bëhet edhe nënshkrimi zyrtar, nga ana e komunës së Suharekës të aktit final të marrëveshjes ndërkombëtare të binjakëzimit të qyteteve Lilburn-Suhareke./PrizrenPress.com/

Më Shumë

24 vjet e 10 muaj burgim për Sylejman Ahmetin që vrau shokun për 20 euro borxh

Sylejman Ahmeti është shpallur fajtor për vrasjen e Shaip Krasniqit. Trupi gjykues në Gjykatën Themelore në Prizren, ka shpallur të hënën aktgjykimin dhe ka dënuar...

Deri në 4 orë pritje në Merdare

Fluksi në disa pika kufitare po vijon edhe në mëngjesin e së dielës, kryesisht në dalje. Në pikëkalimin kufitar në Merdar pritjet në dalje janë...

Lajmet e Fundit