15.8 C
Prizren
E premte, 31 Maj, 2024

Seremb Gjergji proteston me fëmijët e tij, kërkon liberalizim

serembi ne protestSeremb Gjergji, bashkë me djalin Drinin e vajzën Djellën, kërkuan para Zyrës së Bashkimit Evropian në Prishtinë, liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, para mbajtjes së zgjedhjeve të BE-së, në Ditën e Evropës. Gjergji thotë se në veçanti të rinjtë e Kosovës nuk duhet të izolohen për arsye të shumta, duke vlerësuar se po vazhdohet të i bëhet një padrejtësi, dhe se sot në Kosovë sipas tij nuk duhet të festohet, por të protestohet.

“Kam dalë në kuadër të fushatës teme për president të Kosovës, si kandidat i pavarur për president, edhe mendoj që Bashkimi Evropian duke mos i liberalizu vizat n’Kosovë, po krijon izolimin e gjeneratës t’re t’Kosovës, që në Kosovë është 73 për qind e popullsisë. Edhe në kuadër të kësaj unë mendoj që është e padrejtë, populli i Kosovës nuk e meriton një gjë të tillë, e veçmas nuk e meriton rinia e Kosovës… Çka kanë ma shumë fëmija e Bosnjës, Serbisë, Shqipërisë, Maqedonisë, Malit të Zi, Moldavisë se sa fëmija Kosovës”, shpr ehet Gjergji.

Drini mbante në duar një pankartë në të cilën shkruhej “ Mos më izoloni në shtëpinë time”, dhe thotë se ka vizituar disa vende të Evropës e më gjerë dhe kërkon që liberalizimi të bëhet sa më parë.

“Unë jetoj në Kosovë, por kam qef të shëtitëm në të gjithë Evropën. Unë kam qenë në shumë vende të Evropës, kam qenë në Kroaci, Greqi, Itali, po ashtu kam qenë edhe në Amerikë, por në shumicën e rasteve u duft për me pritë shumë për vizat, kështu që liberalizimi i vizave kish mujt me na ndihmu shumë për të gjithë njerëzit”, thotë Drini, dhe se gjithë këtë e kërkon për vizita të ndryshme dhe pushime.

Diella, sikurse edhe Drini, flet dy gjuhë të huaja gjermanisht e anglisht. Ajo mbante në duar një pankartë në të cilën shkruhej se “Ardhmëria nuk ndërtohet me izolim”, dhe thotë që ka shumë dëshirë liberalizimin për vizita tek të afërmit e saj nëpër Evropë.

“Te tanë kanë qef me shku në vende të jashtme me jetu me i ba disa pushime, te tanë i kanë dajtë hallat e veta tezet kanë qef me nejt te ata, tash, te tanë duhet me pas një liberalizim që ta shfrytëzojnë në jetë, ta shfrytëzojnë kohën duke shkuar te dajtë, në vende tjera, kështu që ne nuk duhet me nejt në shpi, por me dalë me pasë liri si te tanë me shku me familje gjithkah ka të mujna na dhe në çdo kohë që mujna”, shprehet Djella.

Për gjysmë ore sa ka zgjatur protesta e tyre, askush nga zyrtarët e Zyrës së BE-së në Prishtinë nuk ka dalë për të parë se çfarë po bëhet, ndërkohë që protestuesit u argëtuan edhe me një aktivitet sportiv.

Më Shumë

Osmani në 25 vjetorin e Masakrës së Tusuzit: Vendosja e drejtësisë për viktimat është përkushtim i çdoditshëm i yni

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, i ka përkujtuar viktmat e Masakrës Tusuz (Lagjja e Trimave) në Prizren. Më 26 maj 1999-të, atje forcat e regjimit...

Ylli i Man Cityt i shpëtoi fatkeqësisë – ai për pak sa nuk ra nga autobusi gjatë festës së titullit

Jack Grealish u përball me diçka jo të zakonshme, pasi anglezi për pak sa nuk ra nga autobusi gjatë paradës së Manchester Cityt e...

Lajmet e Fundit