-3.2 C
Prizren
E diel, 5 Shkurt, 2023

SHBA dërgojnë 200 ushtarë të tjerë në Irak

Austria-ushtriaaPresidenti amerikan Barak Obama ka autorizuar dërgimin e 200 ushtarëve të tjerë amerikanë në Irak për të forcuar sigurinë në ambasadën amerikane dhe aeroportin ndërkombëtar të Bagdadit.

Presidenti Obama dje përmes një letre informoi Kongresin për vendimin e tij. Ai tha se dislokimi i ushtarëve amerikanë do të përfshijë edhe dërgimin e helikopterëve dhe avionëve pa pilot.

Zëdhënësi i Pentagonit, Admirali John Kirby tha se ushtarët tashmë kanë arritur në Irak. Ata do t’i bashkohen 275 ushtarëve që u dërguan për të mbrojtur ambasadën në mes të muajit qershor.

Këto forca janë të ndara nga rreth 300 këshilltarët ushtarakë që presidenti i ka autorizuar për të ndihmuar Irakun në luftën kundër xhihadistëve të cilët kanë pushtuar disa qytete të mëdha dhe kanë kërcënuar se do të pushtojnë edhe kryeqytetin e vendit, Bagdad.
Njoftimi i fundit do të sjellë në gati 800 numrin e forcave amerikane në Irak./VOA/.

Më Shumë

Punonte si picajol në Francë, arrestohet pas 17 vitesh vrasësi gjakftohtë i “Ndranghetas”

Policia franceze ka vënë në pranga një tjetër anëtar të “Ndranghetas”. Bëhet fjalë për Edgardo Greco, i cili ishte në arrati që nga viti...

Përcaktohet data e përballjes mes Fury dhe Usyk

Përfaqësuesit e dy boksierëve, Tyson Fury dhe Oleksandr Usyk kanë qenë në bisedime për disa kohë. Super përballja është shtyrë pas disa javë pasi...

Lajmet e Fundit