15.8 C
Prizren
E mërkurë, 20 Tetor, 2021

SHBA shpall të vdekur 5 marinarë, pas rrëzimit të helikopterit në aeroplanmbajtëse

Marina e SHBA ka shpallur sot të vdekur 5 marinarë, gati një javë pasi helikopteri i tyre u rrëzua në oqeanin Paqësor. Sot operacionet e kërkim-shpëtimit u kthyen në operacione rekuperimi.

Zhvillimi vjen pas më shumë se 27 orëve kërkimesh të koordinuara dhe dhjetëra fluturime në kërkim të rrënojave të mjetit, thuhej në një deklaratë të Flotës amerikane të Paqësorit.

 

Emrat e marinarëve nuk janë publikuar deri në njoftimin e të gjithë familjarëve.

Pesë marinarë të tjerë u plagosën në bordin e aeroplanmbajtëses USS Abraham Lincoln në kuvertën e së cilës po operonte helikopteri MH-60S para përplasjes.

Të plagosurit ishin sot në gjendje të stabilizuar, njoftonte lejtnant Samuel R. Boyle, në rolin e zëdhënësit të Flotës së Paqësorit.

Hetimet mbi shkaqet që sollën rrëzimin e mjetit rreth 112 kilometra larg brigjeve të San Diego vijojnë ende, por fakti që janë plagosur edhe marinarë në bordin e aeroplanmbajtëses, ngre dyshime nëse helikopteri i fatkeqësisë ka goditur edhe luftanijen gjigante.

Kur helikopterët ngrihen ose ulen mbi një luftanije, kjo asistohet nga trupat në tokë ose në kuvertë.

Marina tha se helikopteri ishte rrëzuar gjatë atyre që quante “operacione rutinë”.

Helikopterët e tipit MH-60S mbajnë zakonisht një ekuipazh prej katër vetësh dhe përdoren në mbështetje ndaj luftimeve, operacione ndihmash apo kërkim-shpëtimi. /KP/

 

Më Shumë

Këto janë rezultatet e para në Malishevë sipas KQZ-së

Komisioni Qendror i zgjedhjeve ka filluar t’i publikojë rezultatet e para nga numërimi i votave në komunën e Malishevës, raporton Express Sipas këtyre rezultateve, deri...

Lushaj: Qytetarët me votën e tyre të vendosin për vete

Kandidati i pavarur për kryetar të Prizrenit, Milazim Lushaj, ka votuar bashkë me bashkëshorten e tij. Ai në prononcim për KosovaPress, falënderoi të gjithë personat...

Totaj në tubimin përmbyllës: Prizreni do ta hap kapitullin e zhvillimit të dielën

Partia  Demokratike  e Kosovës, Dega në Prizren ka mbajtur tubimin përmbyllës, pas gati një muaji sa ka bërë fushatë me qëllimin e arritjes së...

Quni: Turizmi, mënyra e vetme për zhvillimin e ekonomisë në Prizren

Kandidati për kryetar të Prizrenit nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Anton Quni ka treguar që në plan programin e tij për...

Bali Muharremaj: Shëndetësia në Suharekë, si në Francë

Në pjesë e dytë të emisionit ‘’Prime Time’’ në Kanal 10 i ftuar është kryetari aktual i komunës së Suharekës Bali Muharremaj. Muharremaj ka krahasuar...

Nga nesër mbyllet segmenti i rrugës Brezovicë – Qendra e Skijimit

Rruga Brezovicë- Qendra e Skijimit do të jetë e mbyllur nga e mërkura deri të shtunën më 23 tetor. Arsyeja është fillimi i asfaltimit të...

Nuk i shihni kurrë në publik, këta janë katër fëmijët e Erdoganit

Rexhep Taip Erdogan është presidenti i 12-të i Turqisë. Ai ka mbajtur edhe postin e kryeministrit për shumë vite me radhë. Por, jashtë gjithë kësaj,...

Spitali i Prizrenit, 5 pacientë po trajtohen me Covid-19

Në klinikat COVID-19, në QKUK dhe spitalet e përgjithshme, po trajtohen 90 pacientë. Prej tyre, 41 me oksigjeno-terapi dhe 3 në mjekimin intensiv, në...

12 zyrtarë të rinj policorë nisin punën në Prizren

Sot, në Drejtorinë rajonale të Policisë në Prizren kanë filluar punën 12 zyrtarë të rinj policorë nga gjenerata e 56-të e policisë së Kosovës. Më...

Një person ka fotografuar votën në një qendër të votimit në Prizren

Një person ka fotografuar votën në një qendër të votimit në Prizren. Sipas zëdhënësit të Policisë së Kosovës në Prizren, Shaban Osmanollaj, ngjarja ka ndodhur...

Newcastle e dëshiron Zidanen

Newcastle United është duke menduar seriozisht për zëvendësimin e trajnerit aktual, Steve Bruce. Drejtuesit arabë, që blenë klubin e Premier Ligës së fundmi, po mendojnë...

Nëntë ish-deputetët e Kosovës që nuk arritën të mbesin në garë për kryetarë të komunave

Nëntë ish-deputetë të Kuvendit të Kosovës, nuk kanë arritur të mbesin në garë për kryetarë të komunave pasi nuk janë futur në balotazh në...

Vrasja e të riut në Prizren, vëllai thotë se kur arriti në spital policët e informuan se kush e vrau

Në cilësinë e dëshmitarit, vëllau i të ndjerit M.K, Pajtim Kurtishaj deklaroi se posa kishte mbërritur në spital, policët e kishin njoftuar se vëllai...

Malishevë, Krasniqi premton mbështetje për bizneset (VIDEO)

Kandidati i Vetëvendosjes për kryetar të Malishevës, Alban Krasniqi, të mërkurën të shtypur në fletushkë e shpërndau planprogramin e tij nëpër bizneset e qytetit. Pronarëve...

Putini: Rusia është e gatshme të rrisë eksportin e gazit

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka thënë të mërkurën se Moska është “e gatshme” të rrisë eksportin e gazit, ndërkohë që disa vende në Evropë...

Intensitet i vogël i votuesve këtë mëngjes në Rahovec

Në qendrën më të madhe të votimit në Rahovec – në shkollën “Isa Boletini” ka një intensitet të vogël të votuesve mëngjesin e kësaj...

Lajmet e Fundit