12.8 C
Prizren
E premte, 22 Tetor, 2021

Pse tradhtojnë meshkujt dhe si të reagoni në këto raste

Rreth një në pesë burra pranojnë se kanë tradhtuar partneren e tyre, sipas një studimi nga “The Sun”, dhe tetë për qind prej tyre rrëfyen se kanë tradhtuar së paku pesë herë.

Jo të gjithë bien dakord për atë se çfarë konsiderohet tradhti.

Shumë njerëz mendojnë se të tradhtosh do të thotë të kesh një marrëdhënie seksuale me dikë që nuk është partneri yt.

Për disa, seksi nuk është aq i rëndësishëm. Ata besojnë se një lidhje do të thotë të biesh në dashuri me dikë tjetër.

Por të tjerët mendojnë se një puthje apo thjesht krijimi i një miqësie ose lidhja emocionale është tradhti.

E përbashkëta është se tradhtia bëhet pa dijeninë ose pëlqimin e partnerit tuaj dhe i bën ata të ndihen të tradhtuar, xhelozë, të lënduar ose të refuzuar.

Me kë tradhtojnë meshkujt?

Hulumtimet tregojnë se meshkujt kanë më shumë gjasa të tradhtojnë me një mikeshë, me dikë me të cilën punojnë ose me dikë që e kanë takuar në një aplikacion takimesh ose e kanë njohur në media sociale.

Çfarë e bën një mashkull të tradhtojë?

Nuk ka asnjë arsye pse një burrë tradhton. Ndonjëherë, kjo ndodh sepse ai thjesht dëshiron më shumë seks ose dëshiron përvoja të reja.

Ose ai mund të jetë i mërzitur ose i pakënaqur në marrëdhënien aktuale.

Shenjat që duhet t’i vini re

Kur një burrë tradhton, ka disa sjellje që bien në sy dhe duhet t’i shihni:

Ai mund të ndërpresë seksin me ju ose të jetë më pak i dashur.

Ai papritmas mund të jetë gjithë kohën duke folur në telefon ose mundohet që ta fshehë atë së bashku me laptopin apo ndonjë pajisje tjetër personale.

Ai mund të kthehet vonë në shtëpi, ose thotë se po del me kolegët ose me miqtë e tij.

Ai mund të ndryshojë mënyrën e veshjes, të bëjë dush më shumë ose të fillojë të përdorë një parfum të ri.

A mund ta hidhni pas krahëve tradhtinë?

Tradhtia shkatërron besimin në një marrëdhënie, e cila mund ta bëjë të vështirë rindërtimin e tij.

Por është e mundur që një çift ta kapërcejë këtë dhe të rindërtojë marrëdhënien nëse të dy partnerët janë të gatshëm të bëjnë një përpjekje.

Komunikimi është çelësi për të kapërcyer tradhtinë. Por është e mundur të shëroheni nga tradhtia dhe në shumë raste ta bëni marrëdhënien tuaj edhe më të fortë.

Ndonjëherë, një çifti ka nevojë për ndihmë të jashtme për të kapërcyer tradhtinë. Nëse keni nevojë për mbështetje profesionale, këshillimi nga specialistët mund t’ju ndihmojë.

Më Shumë

Një person ka fotografuar votën në një qendër të votimit në Prizren

Një person ka fotografuar votën në një qendër të votimit në Prizren. Sipas zëdhënësit të Policisë së Kosovës në Prizren, Shaban Osmanollaj, ngjarja ka ndodhur...

Kaq vota mori kandidati i AAK-së që thoshte se lexon lektyra në kohë të lirë

Kandidat i AAK-së për Malishevë, Kastriot Berisha gjatë kësaj fushate zgjedhore ishte bërë i njohur me një deklaratë që kishte bërë në një debat...

Shabani: Angazhimet tona vazhdojnë në balotazh, për ta përmbyllur fitoren e PDK-së në Dragash

Kandidati për kryetar i Komunës së Dragashit nga Partia Demokratike e Kosovës, Shaban Shabani, ka falënderuar qytetarët e kësaj komune për siç ka thënë...

Bali Muharremaj del në punë menjëherë pas zgjedhjeve, fiton mandatin e dytë

Bali Muharremaj i cili ishte kandidat për kryetar të komunës së Suharekës nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, ka fituar garën në...

Nga nesër mbyllet segmenti i rrugës Brezovicë – Qendra e Skijimit

Rruga Brezovicë- Qendra e Skijimit do të jetë e mbyllur nga e mërkura deri të shtunën më 23 tetor. Arsyeja është fillimi i asfaltimit të...

E enjtja me diell dhe vranësira, temperaturat deri në 20 gradë Celsius

ë enjten në Kosovë do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet...

Erdogan i jep lamtumirën Merkelit pas 16 vjetësh

Angela Merkel, të shtunën e 16 shtatorit, ka bëri udhëtimin e saj të fundit nën petkun e Kancelares së Gjermanisë në Turqi. Bosfori pa...

Islam Ukaj merr mbështetje nga Genc Prelvukaj

Në ditën e fundit të fushatës zgjedhore, kandidati i PDK-së për Asamblenë Komunale të Prizrenit, Islam Ukaj, ka marrë mbështetje nga këngëtari i mirënjohur,...

Korenica: Ia uroj fitoren Latifit nëse fiton pa shantazhe apo blerje votash

Smajl Latifi i AAK-së dhe Visar Korenica i Vetëvendosjes, do të synojnë sërish ta sigurojnë një ulëse për të parin e Rahovecit në zgjedhjet...

Zgjedhjet e 17 tetorit – mbi 3 mijë policë, 35 gjyqtarë dhe 80 prokurorë në mbrojtje të votës

Për zgjedhjet lokale që do të mbahen këtë të diel do të ketë bashkëpunim ndërinstitucional për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor. Për këtë proces zgjedhor, kryetari...

Dy raste të fotografimit të votës në Prizren dhe Mamushë

Dy persona janë shoqëruar në polici dje sepse kishin fotografuar votën. Sipas raportit 24 orësh të policisë njëri rast kishte ndodhur në një vendvotim në...

Shqipëria dhe një dashuri e (sh)këputur…

 Folkloriste, gjeografe, gjuhëtare, etnografe dhe arkeologe, Margaret Masson Hardie ishte shkolluar në Cambridge dhe i kishte nisur udhëtimet studimore prej vitit 1911, kur shkon...

Voton edhe Anton Quni

Kandidati për kryetar të Komunës së Prizrenit nga radhët e LDK-së,Anton Quni , ka shfrytëzuar të drejtën e tij për të votuar në zgjedhjet...

Rahoveci në balotazh, Latifi i AAK-së dhe Korenica i LVV-së në garë për të parin e komunës

Komuna e Rahovecit po ashtu do të ketë edhe një raund tjetër në zgjedhjet lokale 2021. Në raundin e dytë, në këtë komunë do të...

Kuvendi voton rialokimin e 2.3 milionë eurove nga marrëveshja IPA 2017

Kuvendi i Kosovës me 86 vota ka miratuar Projektligjin për ratifikimin e amendamentimit numër një të marrëveshjes financiare IPA 2017 pjesa e parë ndërmjet...

Kamariere, vetëm 23 vjeçe. Mario Balotelli prezanton të dashurën e re

  Mario Balotelli ka gjetur dashurinë e re dhe, ndoshta, edhe qetësinë. Sulmuesi i Adana Demirspor më në fund ka dalë hapur dhe ka zyrtarizuar...

Lajmet e Fundit