22.8 C
Prizren
E mërkurë, 10 Gusht, 2022

SHBA vret ‘udhëheqësin e lartë’ të grupit të lidhur me Al-Qaedën në Siri

Ushtria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) ka informuar se zhvilloi një operacion në provincën Idlib të Sirisë, që kishte për synim një udhëheqës të lartë të një grupi të lidhur me Al-Qaedën.

Sulmi kishte në shënjestër Abu Hamzah al Jemeni, një “udhëheqës i lartë” i Hurras al-Din, ndërsa ai po udhëtonte i vetëm me një motoçikletë.

Kështu u tha nga Komanda Qendrore e SHBA-ve në një deklaratë. Sipas tyre operacioni nuk shkaktoi viktima civile.

“Largimi i këtij udhëheqësi të lartë do të prishë aftësinë e Al-Qaedës për të kryer sulme kundër qytetarëve amerikanë, partnerëve tanë dhe civilëve të pafajshëm në mbarë botën”, shtohet në deklaratë.

Mbrojtja Civile Siriane, një organizatë humanitare, tha në një postim në Twitter se një burrë u vra pak para mesnatës pasi motoçikleta e tij u godit me dy raketa, duke shtuar se e ka transferuar trupin në departamentin e mjekësisë ligjore në qytetin Idlib.

Sulmi erdhi 10 ditë pasi një bastisje e rrallë tokësore nga forcat amerikane në Sirinë veriperëndimore kapi një udhëheqës të lartë të ISIS.

Më Shumë

VIDEO/ Binjakët brazilianë ndahen me sukses me operacion

Binjakët brazilianë tre vjeçarë, që lindën të bashkuar në kokë, u ndanë pasi iu nënshtruan një operacioni 27 orësh në Brazil. Ata kishin të përbashkët...

Prizren:250 euro gjobë ndaj shtetasit egjiptian i cili përmes malit kishte hyrë ilegalisht në Kosovë

Gjykata Themelore në Prizren, këtë të premte ka shpallur aktgjykim dënues ndaj të akuzuarit M.B shtetas egjiptian duke e dënuar me 250 euro gjobë...

Lajmet e Fundit